Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Von der Leyenová poznamenala, že umělá inteligence už mění každodenní život lidí. "A to je teprve začátek. Uvážlivé a široké využití umělé inteligence slibuje obrovský přínos pro naši ekonomiku a společnost," uvedla v tiskovém prohlášení. 

Šéfka Evropské komise uvítala politickou dohodu na pravidlech pro umělou inteligenci. "Akt EU o umělé inteligenci je vůbec prvním uceleným právním rámcem pro umělou inteligenci na světě. Jedná se tedy o historický okamžik. Akt o umělé inteligenci přenáší evropské hodnoty do nové éry," dodala.

Pravidla mají například omezit využívání umělé inteligence pro biometrickou identifikaci ze strany bezpečnostních složek. Počítá se také se zákazem tzv. sociálního skóre, respektive kreditu. Jde o hodnocení lidí podle jejich chování a aktivit na sociálních sítích. 

Spotřebitelé by naopak měli získat možnost podávat stížnosti, přičemž firmám by v případě porušení pravidel hrozily pokuty ve výši až 35 milionů eur (přes 850 milionů korun) nebo 7 procent celosvětového obratu. 

Podle agentury Reuters je možné, že unijní pravidla budou vzorem pro další státy. 

Členské státy Evropské unie se dlouho neshodovaly na regulaci generativní umělé inteligence. Například ChatGPT z dílny společnosti AI je systém vyškolený na velkých souborech dat, z nichž se učí a následně provádí různé úkoly. 

Související

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Von der Leyenová orodovala v Davosu za pokračování pomoci Ukrajině

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala mezinárodní společenství k pokračování podpory Ukrajiny, která čeká na další americké zbraně i nový balíček pomoci od EU. Předsedkyně EK to uvedla během úterního vystoupení na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. 

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová EU (Evropská unie) umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy