Izraelská armáda informovala, že provedla útoky na pozice radikální palestinské skupiny Hamás v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy. Hamásem ovládané ministerstvo zdravotnictví dříve oznámilo, že během izraelských bombardování došlo k desítkám obětí v podobě mrtvých a zraněných.
Izraelský mluvčí armády uvedl podle Reuters, že cílem útoku bylo místo v táboře Šatí, kde Hamás plánoval útoky. Podrobnosti nebyly poskytnuty.
Mluvčí Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, Ašraf Kudra, na svém Facebooku dříve uvedl, že cílem náletu byl tábor Šatí. Dodal, že mezi oběťmi byly ženy a děti. Palestinská média uvádějí, že v táboře zahynulo pět osob.
Bývalý americký prezident Barack Obama vyzval Izrael, aby ve vojenských operacích proti militantnímu hnutí Hamás respektoval mezinárodní právo a předcházel úmrtím civilistů.
Zároveň ale zdůraznil, že Izrael má právo bránit své obyvatele před neopodstatněným násilím ze strany Hamásu.
Izrael a radikální palestinská organizace Hamás vedou prostřednictvím Egypta a Kataru jednání o propuštění dalších 50 rukojmích, kteří byli zavlečeni do palestinského pásma Gazy během palestinského útoku na Izrael ze dne 7. října.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk mezi tím vyzval k okamžitému příměří v pásmu Gazy, kde obyvatelé čelí izraelskému bombardování v reakci na bezprecedentní útok palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael.
Celkový počet obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví stoupl na 5000. Dalších 15 200 lidí bylo zraněno. Rostoucí počty mrtvých hlásí i Izrael. Eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 199 rukojmích.
Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 6400, zraněno je nejméně 18 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.
Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.
Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát v neděli oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
Později izraelská armáda uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.
V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.
Požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Nemocnice v Gaze jsou přetížené a potýkají se s výpadky elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.
Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvádí, že více než 400 000 lidí přišlo o domov. Většina z nich se ukrývá v nemocnicích a školách OSN. Nemají kam jinam jít. Izraelská armáda se mezi tím připravuje na pozemní invazi do Gazy.
Izrael povolal zhruba stejný počet záložníků, jako je celkový počet záložníků v celé americké armádě. Mluvčí IDF podplukovník Jonathan Conricus později řekl, že 300 000 záložníků je připraveno "blízko pásma Gazy".
Izrael signalizuje, že se připravuje na pozemní invazi do Gazy, i když v pobřežní palestinské enklávě sílí humanitární krize. Izraelská armáda už dříve uvedla, že její síly jsou připraveny na další fáze války, včetně "kombinovaných a koordinovaných úderů ze vzduchu, moře a země."
Související
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy , Izraelská armáda , Barack Obama
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
před 1 hodinou
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
před 2 hodinami
V Česku je historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
před 2 hodinami
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
před 3 hodinami
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
před 4 hodinami
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
před 4 hodinami
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
před 5 hodinami
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
před 6 hodinami
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
před 7 hodinami
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
před 8 hodinami
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
před 9 hodinami
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
I letošní rok je v Česku rokem volebním. V pátek to občanům připomněl prezident Petr Pavel, když vyhlásil termín podzimních senátních a komunálních voleb. Lidé půjdou odevzdat hlas před nebo během druhého říjnového víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě