Kanadu sužují rozsáhlé požáry, žádá o pomoc i EU. Brusel posílá stovky hasičů

Napříč Kanadou zuří stovky požárů, mnoho z nich není pod kontrolou a hustý smog nyní podle serveru Guardian ohrožuje mnoho měst. Většina kouře ve východní Kanadě pochází z provincie Quebec, kde se hasiči potýkají s více než 150 požáry – a většina z nich se nekontrolovaně šíří. Pomoc posílají různé státy světa, nyní i Evropská unie. 

Od května muselo více než 100 tisíc lidí opustit své domovy. V tuto chvíli svým kanadským kolegům pomáhá více než tisícovka kolegů z USA, Austrálie, Nového Zélandu a Jihoafrické republiky. 

Kanada požádala také o podporu z mechanismu civilní obrany Evropské unie. „My na ni okamžitě reagujeme. Francie, Portugalsko a Španělsko nabízí pomoc více než 280 hasičů. Další budou přibývat,“ napsala na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

Již několik dní požáry ovlivňují ovzduší i ve Spojených státech. Toxický kouř se může udržet nad rozsáhlými oblastmi USA po několik dní, varují úřady. Miliony Američanů zůstávají pod výstrahou před znečištěním ovzduší. Na situaci upozornil mimo jiné Český hydrometeorologický ústav na twitteru.

Na východním pobřeží Spojených států byli občané vyzvání, aby zůstali uvnitř a omezili venkovní aktivity. Podle společnosti IQAir měl nejhorší kvalitu ze všech velkých měst na světě New York, za ním se nachází Detroit. 

Kouř dnes dorazil i do Norska, informoval server ABC News. Vědci z Norského institutu pro výzkum klimatu a životního prostředí jeho výskyt předpověděli už dříve. Od 1. června se totiž přesouval nad Grónskem a Islandem, pozorování v jižním Norsku zaznamenala rostoucí koncentrace aerosolových částic. 

Související

Hasiči, ilustrační fotografie.

Dálnici D11 dnes opakovaně uzavřel požár kamionu.

Na dálnici D11 ve směru na Prahu komplikoval provoz od nedělního rána až do odpoledne požár kamionu. Komunikace musela být kvůli zásahu záchranných složek i následným úklidovým pracím opakovaně uzavírána. Událost se obešla bez zranění. 

Více souvisejících

Požáry Kanada USA (Spojené státy americké) Hasiči EU (Evropská unie) Ursula von der Leyenová New York

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

USA upřednostní při poskytování pomoci Ukrajinu, oznámil Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy