Britský král Karel III. poslal v pátek osobní vzkaz českému prezidentovi Petru Pavlovi v souvislosti se čtvrteční tragickou střelbou na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kterou nepřežilo 14 lidí. Panovník v něm vyjádřil soucit s pozůstalými po obětech.
O vzkazu informoval veřejnost Matt Field, britský velvyslanec v České republice. Text v celém znění zveřejnil v pátek odpoledne na sociální síti X.
"Já a moje žena jsme strašlivě šokováni a zarmouceni včerejší tragickou střelbou na Univerzitě Karlově v Praze. Hluboce soucítíme s rodinami a pozůstalými po obětech. V myšlenkách jsme také se studenty této skvělé instituce. Vzpomínáme na naše vzácné návštěvy Prahy a v srdcích a myšlenkách jsme se všemi našimi přáteli v České republice v těchto těžkých chvílích," napsal britský král Karel III.
Sám velvyslanec Field dnes uctil památku obětí na pietním místě před budovou Karolina. "Včerejší den byl v dějinách této úžasné země strašlivým dnem. Mnoho lidí v Británii mě požádalo, abych vyjádřil lásku a podporu našim českým přátelům, zejména studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy," uvedl na síti X.
Pražská policie v pátek před polednem informovala, že tragická čtvrteční střelba v budově Filozofické fakulty UK si vyžádala čtrnáct obětí. Patnáctou zemřelou osobou je pachatel, který spáchal sebevraždu. Policie také odpoledne sdělila, že zbraň nalezená v místě jeho bydliště byla použita při dvojnásobné vraždě v Klánovickém lese. Potvrdila to balistická expertiza.
Související
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
Pravda o zásahu policie na FF UK. Němka schvalovala masakr, soud rychle trestal
střelba na pražské FF UK (21.12.2023) , Král Charles III. (Karel III.) , Petr Pavel , Univerzita Karlova
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 1 hodinou
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 2 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 3 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 4 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 4 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 5 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 6 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 7 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa stupňuje tlak na OSN a mezinárodní humanitární sektor. Pod hrozbou dalších rozpočtových škrtů prosazuje novou strategii „obchod místo pomoci“ (trade over aid), která má upřednostňovat zájmy amerických firem a volný trh před tradiční rozvojovou asistencí. Tento posun vyvolává u expertů obavy z globálního dominového efektu, který by mohl stát životy milionů lidí.
Zdroj: Libor Novák