Šéf NATO zamíří na Slovensko. Generální tajemník Mark Rutte se setká s premiérem Robertem Ficem, který chce využít příležitosti k objasnění svých odlišných postojů k aliančním otázkám. Uvedla to agentura TASR.
"V únoru nás na Slovensku navštíví také generální tajemník NATO Mark Rutte. Víte, že mám výhrady k některým jeho výrokům a věřím, že osobní setkání s generálním tajemníkem mi umožní tyto věci vysvětlit," uvedl předseda vlády.
Robert Fico (Smer) jasně deklaroval, že Slovensko se na financování amerických dodávek zbraní pro Ukrajinu podílet nebude. Zdůraznil, že EU k takovému kroku nikdy nepřistoupila.
Slovenský premiér dal najevo ochotu jednat o navýšení obranného rozpočtu Slovenska v rámci NATO, ale s jasnou podmínkou – část těchto prostředků musí sloužit i civilnímu sektoru. Pro něj je klíčové, aby investice do obrany měly širší přínos pro společnost.
Rutte varuje, že současná situace vyžaduje od členských států NATO vyšší výdaje na obranu než dosud doporučovaná 2 % HDP. Podle něj je aliance v „krizovém režimu“ a její průmyslová kapacita je nedostatečná. Zároveň apeloval na Spojené státy, aby nepolevily v podpoře Ukrajiny a pokračovaly v dodávkách zbraní proti ruské agresi.
"Pokud je tato nová Trumpova administrativa ochotna pokračovat v dodávkách Ukrajině ze své obranné průmyslové základny, Evropané zaplatí účet, o tom jsem naprosto přesvědčen, musíme být ochotni to udělat," dodal generální tajemník NATO.
Související
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
Slovensko , Robert Fico , Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) , NATO
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 1 hodinou
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 2 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
včera
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
včera
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
včera
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
včera
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
včera
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
včera
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
včera
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
včera
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
Kubánská pohraniční stráž zastřelila čtyři lidi na motorovém člunu registrovaném ve Spojených státech amerických. Podle Havany se jednalo o kubánské občany žijící v USA. O události informovala BBC. Případ po vlastní ose vyšetřují i Američané.
Zdroj: Lucie Podzimková