Lukašenko mlží o dohodě s Prigožinem. Na potlačení vzpoury si přisuzuje velký podíl

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v úterý dopoledne zdůraznil svou roli při potlačení víkendového pokusu o ozbrojenou vzpouru wagnerovců. Neuvedl však mnoho podrobností o tom, jak zprostředkoval dohodu a donutil šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina odvrátit jeho bojovníky od Moskvy. 

„Vzhledem k roli Běloruska při řešení této situace musím říci několik slov o tom, co se stalo, a vysvětlit náš postoj a přijatá rozhodnutí,“ začal svůj projev. 

Sobotní situaci v Rusku popsal jako vlastní Bělorusům. „Nebudu zastírat, že bylo bolestné sledovat události, které se odehrály na jihu Ruska,“ vylíčil Lukašenko podle americké stanice CNN. „Nejen pro mě. Mnoho našich občanů si je vzalo k srdci. Protože vlast je jen jedna,“ pokračoval.

Běloruský diktátor měl údajně velký podíl na potlačení hrozby sobotní vzpoury. „Všechny ozbrojené síly včetně policie a speciálních jednotek byly uvedeny do plné pohotovosti. Nikdo, ani v těch usmrkaných telegramových kanálech, proti tomu nebručel,“ uvedl. 

S Prigožinem prý uzavřel dohodu, podle které měl šéf wagnerovců odejít do Běloruska, trestní řízení proti němu mělo být zastaveno a wagnerovci měli být začleněni do oficiálních vojenský struktur podpisem smluv s ruským ministerstvem obrany. „V žádném případě ze mě nedělejte hrdinu, ani ze mě, ani z Putina, ani z Prigožina, protože jsme tu situaci propásli a pak jsme si mysleli, že se vyřeší, ale nevyřešila se. A střetli se dva lidé, kteří bojovali na frontě,“ řekl.

Lukašenko dále uvedl, že dnešek je mimořádně obtížným obdobím v dějinách suverénního Běloruska i celého světa, napsala běloruská tisková agentura Belta. „Hrozba nového globálního konfliktu ještě nikdy nebyla tak blízko jako dnes,“ zdůraznil.

„Opět se snaží vyhodit do povětří naši zemi, celý náš region, aby dezorientovali lidi. Jakýmikoliv prostředky rozdmýchat situaci a nastolit svá pravidla, zavést na pozadí tohoto hluku svůj vlastní řád. Pořádek, ve kterém nebudou ani naše země, ani naše národy,“ pokračoval běloruský prezident. 

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Jevgenij Prigožin Bělorusko Vladimír Putin Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy