Maďaři varovali Izrael. Šéf diplomacie Szijjártó si telefonoval s Teheránem

Maďarský ministr diplomacie Péter Szijjártó telefonoval svému izraelskému protějšku Israeli Katzovi a varoval ho před bezprostředně hrozícím útokem Íránu.

Szijjártó si měl telefonovat se šéfem íránské diplomacie Alím Bagherím a následně se spojit právě s izraelským ministrem. „Írán nás informoval, že má v úmyslu zaútočit na Izrael. Svět by měl od Íránu vymáhat cenu za jakoukoli agresivní akci, kterou provede,“ vylíčil Katz podle serveru Jerusalem Post.

Teherán se chce pomstít za smrt politického vůdce Hamásu Ismaila Haníji, který zemřel po útoku přímo na území íránské metropole. „Mlčení k rozšiřujícím se zlým činům sionistického režimu bude škodlivé pro regionální stabilitu. Lhostejnost k jeho nedávným krokům se rovná poskytnutí pobídky (izraelskému) režimu,“ popsal Bagheri. 

Už v pondělí americký prezident Joe Biden mířil do situační místnosti Bílého domu, aby se svým týmem pro národní bezpečnost řešil napětí na Blízkém východě. „Washington se domnívá, že íránský útok na Izrael by mohl začít během příštích 24 až 48 hodin,“ uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken. 

Spojené státy se domnívají, že Írán může koordinovat útok se svými zástupnými skupinami, takzvanými proxy. Mezi ně patří libanonský Hizballáh, Hamás, jemenští Hutíjové a jiné skupiny v Sýrii a Iráku. Íránské revoluční gardy (IRGC) v celém blízkovýchodním regionu působí už dlouhodobě. 

Americký generál Michael Erik Kurilla v pondělí navštívil Izrael a zamířil za tamním ministrem obrany Yoavem Gallantem a náčelníkem izraelského generálního štábu Herzim Halevim. „Návštěva byla přímým převedením americké podpory Izraeli do činů. Vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy jsou neotřesitelné. Jednali jsme o koordinaci obranných aktivit a o způsobech rozšíření mezinárodní koalice čelící agresivním akcím Íránu a jeho zástupců,“ shrnul Gallant.

Izraeli se dostalo vydatné podpory už v dubnu, kdy na něj Írán vypustil stovky raket a bezpilotních letounů v reakci na smrt vysokých představitelů IRGC v syrském Damašku. Ve vzduchu kromě Spojených států pomohli také Francouzi, Britové a Jordánci, „tichou podporu“ poskytla Saúdská Arábie. 

Související

Péter Szijjártó navštívil Česko

Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky

V pondělí v brzkých ranních hodinách opustila maďarský vzdušný prostor dvě vojenská letadla, která zamířila směrem k africkému kontinentu, uvedl web 24.hu. Mezi sledovanými stroji byl i letoun typu Falcon, který ke svým zahraničním cestám často využívá ministr zahraničí Péter Szijjártó, a také nový brazilský transportní letoun KC-390 Millennium, který maďarské letectvo zařadilo do výzbroje teprve v loňském roce. Situace je o to divnější, že se Szijjártó poděl neznámo kam.
Péter Magyar

Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra

Péter Magyar, předseda strany Tisza a budoucí maďarský premiér, vystoupil na tiskové konferenci poté, co jeho strana v historických volbách drtivě zvítězila a získala ústavní dvoutřetinovou většinu. S aktuálním ziskem 138 mandátů oproti 55 křeslům dosavadního vládního bloku Fidesz-KDNP hovořil Magyar o „vítězství celého Maďarska“ a konci éry, kterou přirovnal ke státostrannému systému před rokem 1990.

Více souvisejících

Péter Szijjártó Israel Katz Izrael Írán Maďarsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům

Ukrajinským mužům, kteří nesplnili vojenskou povinnost, nastávají krušné časy. Pokud dorazí do některého z členských států EU, už nebudou mít nárok na udělení dočasné ochrany. Bylo totiž zveřejněno nové rozhodnutí Rady EU, které upravuje podmínky pro udělování dočasné ochrany a zároveň ji prodlužuje. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

před 8 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo

S vedry se v současnosti nepotýká jen Česko, ale celý region střední Evropy. Nový teplotní rekord hlásí i sousední Slovensko, kde v noci na úterý na jednom místě neklesla teplota pod 27,5 stupně Celsia. Informoval o tom slovenský web Pravda

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy