Americký prezident Joe Biden v pondělí svolal do situační místnosti Bílého domu svůj tým pro národní bezpečnost. Má obavy z eskalace situace na Blízkém východě. Podle americké diplomacie válka může začít do 48 hodin.
Podle serveru Times of Israel za Bidenovým krokem stojí současný vývoj na Blízkém východě. „Washington se domnívá, že íránský útok na Izrael by mohl začít během příštích 24 až 48 hodin,“ uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Schůzka se má podle agentury Anadolu konat v situační místnosti.
Prezident rovněž bude hovořit s jordánským králem Abdulláhem. „Ministerstvo obrany nadále podniká kroky ke zmírnění možnosti regionální eskalace ze strany Íránu nebo jeho partnerů a zástupců,“ přiblížil Pentagon.
Skupina nejsilnějších ekonomik světa G7 v prohlášení vyzvala „všechny zúčastněné strany, aby se zdržely pokračování současného destruktivního cyklu odvetného násilí, snížily napětí a konstruktivně se zapojily do deeskalace“.
Podle Blinkena je íránský útok nevyhnutelný. „Nejlepší způsob, jak se vyhnout regionální válce, je vyvíjet tlak na Teherán, aby omezil svůj útok,“ poznamenal.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle RFE/RL už v neděli upozornil, že Izrael je ve „válce na více frontách s Íránem“ a jeho proxy spojenci.
Libanonské proíránské šíitské hnutí Hizballáh oznámilo, že v noci na neděli vypálilo desítky raket Kaťuša směrem na Izrael. Podle zpravodajského webu Times of Israel většinu těchto střel zneškodnil izraelský mobilní systém protivzdušné obrany Železná kupole (Kipat barzel). Nicméně portál Ynet uvedl, že v cílové oblasti útoku vypuklo několik požárů.
Hizballáh, podporovaný Íránem, prohlásil, že jeho útok na mošav Bejt Hilel v severním Izraeli byl odpovědí na izraelské útoky na libanonské vesnice Kfar Kila a Dajr Siriani, při nichž byli zraněni civilisté. Podle agentury AFP šlo o další z řady přeshraničních útoků, které Hizballáh podniká na podporu palestinského lidu.
Nejnovější raketový útok Hizballáhu přišel v době eskalace situace v regionu po násilné smrti vůdce palestinského militantního hnutí Hamás Ismáíla Haníji a velitele Hizballáhu Fuáda Šukra, kteří byli zabiti při útocích připisovaných Izraeli.
Izraelské bezpečnostní služby se obávají, že Hizballáh a Írán by mohly zaútočit "na více frontách" a útoky by mohly být zaměřeny přímo na Izrael. Izraelští představitelé diskutují o nejvhodnější reakci na tento scénář, včetně možnosti "přípravy na totální válku," pokud to bude nutné. Civilnímu obyvatelstvu bylo prozatím doporučeno zůstat v blízkosti svých tzv. bezpečnostních pokojů.
Související
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
Trump ruší všechny dokumenty a milosti podepsané automatickým perem. Právně to není možné, reagují experti
Joe Biden , Bílý dům USA , Izrael , Írán , Hizballáh , Hamás , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 3 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák