Morawiecki: Rezoluce EP o Maďarsku je jasným porušením evropských pravidel

Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že rezoluce přijatá Evropským parlamentem požadující zrušení maďarského předsednictví v Radě EU porušuje smlouvy EU.

Ve čtvrtek byla přijata nezávazná rezoluce poslanců, která vyjadřuje pochybnosti ohledně schopnosti Maďarska zastávat předsednictví Evropské unie ve druhé polovině roku 2024. Rezoluce získala podporu 442 hlasů, zatímco proti ní hlasovalo 144 poslanců, informuje polská tisková agentura PAP.

Maďarsko je od roku 2018 předmětem pozornosti Evropské unie, která vyjadřuje obavy ohledně stavu právního státu a korupce v zemi. V důsledku těchto obav bylo Maďarsku pozastaveno financování. Nicméně Maďarsko našlo ideologického spojence v Polsku, které také často střetává s Evropskou unií v různých situacích.

Na summitu Evropského politického společenství v moldavském Kišiněvě se polský premiér Mateusz Morawiecki vyjádřil k rezoluci přijaté Evropským parlamentem. Morawiecki prohlásil: "Myslím si, že se jedná pouze o projev hlasitého odporu Evropského parlamentu, neboť toto rozhodnutí je zjevným porušením nejdůležitějších pravidel Evropské unie - pravidel, která jsou základním kamenem našich smluv a určují, co EU představuje."

Morawiecki chce prosazovat, že „Polsko bude v tomto ohledu poukazovat na nezákonnou činnost Evropského parlamentu“, dodal.

Související

Letadla, ilustrační foto

Velká zavazadla a štědré kompenzace: Evropský parlament chce změnit práva leteckých pasažérů

Evropské aerolinky v úterý odsoudily přijetí textu dopravního výboru Evropského parlamentu. Ten odmítá ztížit leteckým pasažérům získání kompenzací za zpožděné lety. Text výboru, který byl přijat v pondělí hlasováním 34:0 při dvou absencích, také podporuje snahu povolit lidem bezplatně si vzít na palubu příruční zavazadlo o hmotnosti až sedmi kilogramů.
Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Maďarsko Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou

Vážný incident řešili policisté během neděle v Pardubicích. V hotelu bylo nutné zasáhnout proti opilému cizinci, který začal vyhrožovat střelbou. Nikomu se naštěstí nic nestalo, muž byl zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy