Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.
Jedna z výhrůžek, zveřejněná anonymním účtem na sociální síti X v pátek a sobotu, zněla: „Na palubě jsou umístěny bomby... Nikdo z nich nevyvázne živý. Pospěšte si a evakuujte letadlo." Tato výhrůžka byla namířena na nejméně 40 letů během těchto dvou dnů.
I přes falešné hrozby všechny dotčené lety bezpečně přistály. Nicméně situace vedla k tomu, že některé lety musely být odkloněny, a dokonce byly doprovázeny bojovými letadly nad Británií a Singapurem.
Indické úřady v reakci na bombové hrozby varovaly, že budou přijata přísná opatření proti všem, kteří jsou za ně zodpovědní. Civilní letecké úřady v hlavním městě Naí Dillí sice neuvedly přesný počet výhrůžek, ale podle deníku Times of India a televize News18 bylo od 13. října zaznamenáno více než 70 hrozeb. Jen v sobotu bylo hlášeno nejméně 30 výhrůžek.
Minulou středu byla v souvislosti s hrozbami zatčena nejméně jedna nezletilá osoba, což ale další výhrůžky nezastavilo. Indický ministr letectva Ram Mohan Naidu varoval, že všichni zodpovědní za narušení letového provozu budou identifikováni a stíháni.
Záplava falešných hrozeb vyvolala velké obavy mezi cestujícími. Některé lety musely být evakuovány a bezpečnostní opatření na letištích byla posílena. Indické úřady civilního letectva i vláda přislíbily, že budou pokračovat ve snaze zabránit dalším podobným incidentům a zajistit bezpečnost cestujících.
Související
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
Aktuálně se děje
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
včera
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
včera
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
včera
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
včera
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
včera
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
včera
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu otevřeně odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy, který prosazuje americká administrativa. Tento krok představuje vzácný veřejný rozpor mezi židovským státem a Bílým domem, jenž se snaží urychleně dosáhnout urovnání blízkovýchodních konfliktů.
Zdroj: Libor Novák