Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

"Jedenašedesátiletý (Pavel), který se nově vydal do politiky, v rozhodujícím druhém kole volby překvapivě jasně porazil populistického expremiéra Andreje Babiše," napsala agentura DPA. Ta čtenářům vysvětlila, že Petr Pavel je generálem ve výslužbě, který působil ve vrcholných pozicích Severoatlantické aliance. Poukázala také na to, že účast ve volbách byla poměrně vysoká.

"Bývalý voják, který byl dříve v Česku náčelníkem generálního štábu, tak počátkem března vystřídá současného prezidenta Miloše Zemana, který často svými kontroverzními výroky rozděloval," poznamenala DPA.

Dominantním tématem předvolební kampaně se podle německé agentury stala ruská invaze na Ukrajinu. DPA napsala, že Pavel se zasazoval o větší podporu Kyjeva a Čechům slíbil vrátit klid a řád. "Babiš se snažil bývalého výsadkáře vykreslit jako válečného štváče. Požadoval jednání s Moskvou a oznámil, že Polsku v případě útoku nepošle vojáky," uvedla s tím, že těmito slovy vyvolal expremiér pozdvižení doma i v zahraničí. Babiš později svá slova opravil a řekl, že Polsku i Pobaltí by Česko vojensky pomohlo tak, jak to plyne z aliančních závazků.

"Pozorovatelé nyní očekávají nejen generační obměnu, ale změnu stylu Pražského hradu, který je sídlem prezidenta. Zeman často polarizoval kontroverzními prohlášeními o migrantech, muslimech a médiích," napsala DPA.

"Byla to náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí," uvedla relace Tagesschau s tím, že předvolební klání bylo plné ostrých střetů a že zejména Pavel čelil dezinformační kampani. "V prezidentských volbách v Česku zvítězil prozápadní bývalý generál NATO. Populistický expremiér Babiš dostal výrazně méně hlasů," poznamenala. Dodala, že poražený Babiš je stejně jako dosluhující prezident Zeman znám svými euroskeptickými a protiimigračními postoji.

O vítězi voleb v Česku dnes odpoledne informovala všechna velká německá média, mimo jiné magazín Der Spiegel, deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), list Süddeutsche Zeitung nebo bavorská televize BR. Deník Süddeutsche Zeitung napsal, že Babiš v kampani útočil především na vládu premiéra Petra Fialy a vyvolával strach z rozšíření válečného konfliktu na Ukrajině do zemí Evropské unie.

Pavel mobilizoval voliče, kampaň začal brzy, působil klidně, píše slovenský tisk

Zvolený český prezident Petr Pavel dokázal přesvědčit lidi, že je hrdina, o své komunistické minulosti komunikoval otevřeně, podařilo se mu mobilizovat voliče v regionech, kampaň začal brzy a vystupoval klidně, napsal dnes slovenský list Sme k důvodům Pavlova vítězství nad šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem v rozhodujícím kole prezidentských voleb. Také list Denník N uvedl, že Pavlovi vyšla dlouhá kampaň. Výsledek českých prezidentských voleb zaznamenala všechna přední slovenská média.

"Česko má za sebou třetí přímé volby prezidenta a při všech na první pohled šlo o volbu proti někomu. Nyní byl tím ´strašákem´ Andrej Babiš - expremiér, bývalý ministr financí, jeden z nejbohatších Čechů s pochybným způsobem zbohatnutí, který čelí podezření z konfliktu zájmů," uvedl list.

Podle něj ve volbách do velké míry rozhodovalo o tom, zda se na Pražský hrad dostane Babiš, který má sice stabilní voličskou podporu, ale současně velkou část společnosti odpuzuje natolik, že by ve druhém kole hlasovali zřejmě za jakéhokoliv jeho soupeře.

"Když před třemi lety začal Petr Pavel objíždět Česko, čelil výtkám, že vystupuje jako nudný voják. Nakonec mu jeho dlouhá kampaň vyšla. Donedávna ještě nevýrazný Pavel se po vydařeném volebním finiši stal čtvrtým prezidentem v éře české samostatnosti," napsal Denník N.

Podle listu Pravda nejsou výsledky voleb překvapením, protože více či méně kopírují všechny průzkumy veřejného mínění po jejich prvním kole. Pradva dodala, že poslanec Babiš se sice na Hrad nedostane, ale na jeho působení v politice se nic nemění.

Polityka: Pavlovo vítězství ukazuje, že ústupky vůči Rusku nepřináší body

Dnešní zvolení Petra Pavla českým prezidentem komentuje polský týdeník Polityka jako porážku populismu Pavlova protikandidáta Andreje Babiše a považuje ho za důležitý signál pro celou Evropu, že ustupování Rusku už nepřináší politický kapitál.

"Na konci kampaně se jako rozhodující ukázala efektivita budoucího prezidenta v přímé konfrontaci s Babišem a také zcela scestná volební strategie druhého jmenovaného, založená na polopravdách o jeho vlastním životopisu a kontroverzních prohlášeních ohledně dalšího postoje České republiky vůči válce na Ukrajině," konstatuje komentátor polského týdeníku, který připomíná také Babišovo vyjádření v televizní debatě o neposkytnutí vojenské pomoci pobaltským státům a Polsku v případě jejich napadení Ruskem.

Podle komentáře babiš před druhým kolem volby zvolil taktiku strašení vlastních občanů a možného usmiřování s Ruskem a vyzdvihoval své zkušenosti z vrcholné politiky, zatímco Pavel měl "působit jako politický nováček, který bude kvůli nedostatku zkušeností řídit stát jako vojenskou jednotku, porušující občanské a především podnikatelské svobody".

"Výsledky druhého kola ukázaly, že tato taktika měla malý efekt. Také proto, že je to budoucí prezident, kdo má ve skutečnosti více zkušeností na mezinárodní scéně," připomíná Polityka mimo jiné působení Pavla ve funkci šéfa Vojenského výboru NATO. "V alianci si cenili zejména jeho analytické schopnosti a v roce 2016 označil Rusko za největší hrozbu pro NATO. Jeho prezidentství bude mít pro Čechy, ale i pro zbytek Evropy důležitý symbolický rozměr," píše Polityka.

"Pro Západ je jeho volba jasným signálem, protože ukazuje, že politika papírové neutrality vůči Rusku podporovaná válečnými strašáky už nefunguje. Není možné na tom snadno získat politický kapitál," píše týdeník, zatímco porážku Babiše vnímá jako "velkou ránu" pro populistický blok v Evropě.

Týdeník ale varuje, že na úplnou porážku populistů v Evropě je příliš brzy, neboť režimy tohoto typu jsou překvapivě životaschopné. "V sobotní bitvě v Česku proto zvítězila liberální Evropa. Bohužel válka – doslovná i metaforická – o budoucnost starého kontinentu pokračuje," uzavírá Polityka.

Americký tisk: Pavlovo vítězství upevní proukrajinské a prozápadní postoje ČR

Politický nováček Petr Pavel porazil populistického velkopodnikatele Andreje Babiše v prvních důležitých volbách tohoto roku v Evropě. Tak hodnotí dnešní výsledek českých prezidentských voleb americký deník The New York Times (NYT). Podle něj výsledek znamená neúspěch populismu a upevňuje pozici České republiky coby "rozhodného podporovatele Ukrajiny". Další prestižní americký list The Washington Post napsal, že Pavlovo vítězství upevní také západní orientaci země.

NYT píše, že Babišova taktika v předvolební kampani kopírovala tu, kterou používá jeho bývalý spojenec Viktor Orbán, jenž loni v dubnu slavil jasné vítězství po tvrzeních, že jeho hlavní politický soupeř chce poslat maďarské vojáky bojovat na Ukrajinu proti Rusku. "Ale tento argument Babišovi nezafungoval v České republice, která má mnohem rozmanitější média než Maďarsko, kde Orbánova vládní strana Fidesz a její podnikatelští spojenci mají pod pevnou kontrolou televizi a většinu dalších zdrojů informací," analyzuje newyorský deník.

The New York Times připouští, že ani Pavel, ani Babiš nesdílejí příklon na Východ dosavadního prezidenta Miloše Zemana, ale jejich souboj představoval jasný střet politických stylů - "neokázalého pragmatismu a nespoutaného populismu".

Střet mezi oběma muži byl podle NYT prvním z řady letošních důležitých hlasování ve východní a střední Evropě a "důležitým testem, zda kdysi stoupající vlna populismu v Evropě dosáhla vrcholu".

Ale antisystémový populismus by mohl získat půdu pod nohama v letošních volbách na Slovensku, jehož centristická vláda padla v prosinci. To otvírá cestu k možnému návratu Roberta Fica k moci, upozorňuje NYT. "Zásadním testem však budou volby letos na podzim v Polsku, nejlidnatější zemi regionu, jíž od roku 2015 vládne hluboce konzervativní a nacionalistická strana Právo a spravedlnost," připomíná deník.

Neméně vlivný The Washington Post konstatuje, že 61letý Pavel vystřídá kontroverzního Zemana v převážně ceremoniální, avšak prestižní funkci. "Očekává se, že jeho zvolení upevní západní orientaci země po Zemanově desetiletí v úřadu," napsal list vycházející v hlavním městě USA.

The Washington Post si rovněž všiml, že Pavlovi na twitteru v češtině pogratuloval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Česko je odhodlaným podporovatelem Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi," píše deník a dodává, že právě válka na Ukrajině byla jedním z hlavních témat předvolební kampaně.

Související

Andrej Babiš

Sedm z deseti voličů Babiše si myslí, že Pavel nebude zastupovat jejich zájmy

Sedm z deseti voličů Andreje Babiše si myslí, že nastupující prezident Petr Pavel nebude zastupovat jejich zájmy. Opačný názor má každý desátý Babišův volič, pětina neví. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury NMS Market Research. Volby hlavy státu vyhrál v lednu někdejší vysoký představitel české armády a NATO Pavel, který v druhém kole porazil šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Babiše.
Petr Pavel

Prezidentské volby oficiálně vyhrál Petr Pavel, potvrdil NSS po vyřízení stížností

Někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel je s konečnou platností vítězem prezidentských voleb, Nejvyšší správní soud (NSS) už rozhodl o všech volebních stížnostech. Napravil jen dílčí chyby volebních komisí, Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem (ANO) je tak nyní o něco výraznější. Rozdíl mezi oběma kandidáty v druhém kole se zvýšil o 298 hlasů na celkových 959.403 hlasů, oznámil dnes soud v tiskové zprávě.

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Noviny / tisk Petr Pavel

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy