Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.
Bude to králův mladší bratr princ Edward, který bude zastupovat britskou korunu na rozloučení s Carterem ve washingtonské národní katedrále. Londýn vyslal svého reprezentanta na pohřby amerických prezidentů zatím jen dvakrát. S Ronaldem Reaganem v roce 2004 i Georgem Bushem starším o čtrnáct let později se loučil současný panovník Karel III.
Tehdy byl ještě následníkem trůnu a princem z Walesu, jímž se po jeho nástupu na trůn před více než dvěma lety stal princ William. Proto se v některých kruzích očekávalo, že tentokrát pojede do USA starší syn krále.
Podle britského deníku Mirror ale William zašel za otcem a požádal ho o uvolnění z tohoto závazku, protože chce čtvrteční den strávit s oslavenkyní, tedy svou manželkou Kate. Králem mu bylo vyhověno.
Jimmy Carter zemřel 29. prosince ve věku rovných sto let. Smuteční obřad se uskuteční ve čtvrtek 9. ledna ve washingtonské katedrále. Zúčastní se ho končící prezident Joe Biden, který i na žádost zesnulého dostane slovo. Očekává se i účast dalších žijících exprezidentů, například Baracka Obamy a Billa Clintona, jehož zřejmě doprovodí manželka Hillary.
Carter byl před smrtí na konci loňského prosince nejstarším žijícím americkým prezidentem, bylo mu 100 let. Hlavou státu byl od ledna 1977 do ledna 1981. Mandát se mu v souboji s Ronaldem Reaganem obhájit nepodařilo. Předtím byl také guvernérem Georgie.
Související
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
Princ Harry dostal instrukce pro příští cestu domů. Jde o usmíření s bratrem
Princ William , Kate Middleton , Král Charles III. (Karel III.) , královská rodina (gbr) , Jimmy Carter , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Nástupce Václava Moravce není znám. Nový pořad ČT začne na konci srpna
včera
Jízda po dálnici zřejmě nezdraží. Poslanci podpořili klíčovou novelu zákona
včera
Pellegrini zavařil Babišovi. Vysvětlil, čemu se opravdu divili zahraniční lídři
včera
Republikánský senátor Graham zemřel kvůli problému s aortou
včera
Řidičům zdraží pohonné hmoty. Vládní strop definitivně končí
včera
Policie objasnila, jak to při Turkově nehodě bylo se značením
včera
CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI
včera
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
včera
Trumpovo obvinění z volební manipulace se nesetkalo s úspěchem. Je to zápletka ze špionážního románu, píše tisk
včera
Zelenskyj prozradil důvody, které ho vedly k odvolání populárního ministra Fedorova
včera
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
včera
Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar
včera
Páteční bouřky udeří ve dvou vlnách, naznačili meteorologové ve výstraze
včera
U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika
včera
Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku
včera
Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic
včera
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
včera
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
včera
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
včera
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
Pražští policisté ve čtvrtek večer zasahovali na jedné z ubytoven, kde došlo k útoku. Jeden z napadených zemřel, další utrpěl zranění. Po smrti je také útočník, jehož zneškodnili zasahující policisté. Případem se tak zabývá i policejní inspekce.
Zdroj: Jan Hrabě