Jimmy Carter

Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 
Policie USA, ilustrační foto

Nepokoje po Floydově smrti v USA utichají, k situaci se vyjádřila vévodkyně Meghan

Ve Spojených státech pokračovaly ve středu a v noci na dnešek rozsáhlé protesty související s úmrtím černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty. Devátý den manifestací byl však na většině míst převážně klidný, střety s policií hlásí americká média z New Yorku a New Orleans. Řada měst vzhledem k ochladnutí situace plánuje rušení nočních zákazů vycházení.
James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. - americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických (1977–1981).

Exprezident Jimmy Carter upadl, na koncert dorazil s pořádným monoklem

Bývalý americký prezident Jimmy Carter upadl ve svém domě v Georgii a způsobil si zranění, které si vyžádalo šití nad obočím. Přesto se ale pětadevadesátiletý bývalý politik po nehodě zúčastnil koncertu v Tennessee, který byl součástí akce dobročinné organizace Habitat for Humanity.
James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. - americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických (1977–1981).

Nejstarší americký prezident v ohrožení? Jimmy Carter si zlomil kyčel

Čtyřiadevadesátiletý americký exprezident Jimmy Carter si v pondělí zlomil kyčel, když se chystal vyrazit ze svého domova ve státě Georgia na lov krocanů, a musel podstoupit operaci. Podle agentury AP o tom informovala mluvčí Carterova centra Deanna Congileová s tím, že bývalý prezident je v pořádku a zotavuje se z úspěšného zákroku.
James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. - americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických (1977–1981).

Exprezident Carter chce zprostředkovat dialog s KLDR. Co na to Bílý dům?

Bývalý americký prezident Jimmy Carter se nabídl jako prostředník v jednání o jaderném odzbrojení Severní Koreje. Napsal to dnes zpravodajský server Politico. Čtyřiadevadesátiletý veterán americké politiky už podle lidí z jeho okolí nikam nejezdí, bude-li ale Bílým domem vyzván, cestu do Pchjongjangu podstoupí.
Bill a Hillary Clintonovi

Svět přišel o velkého vůdce. Politici vzpomínají na zesnulého George Bushe (†94)

Bývalý americký prezident Bill Clinton na zesnulém prezidentovi USA Georgi Bushovi starším obdivoval jeho vrozenou slušnost a oddanost manželce Barbaře. Clinton to uvedl v prohlášení vydaném v reakci na zprávu o Bushově smrti. Jednačtyřicátý prezident Spojených států zemřel v pátek večer v Houstonu ve věku 94 let. Na jeho úmrtí reagoval i nynější první pár USA Melania a Donald Trumpovi, jejich předchůdci Michelle a Barack Obamovi a mnoho politiků.
Zbigniew Brzezinski

Zemřel uznávaný politolog Brzezinski. Radil Carterovi, za ženu měl Češku

Washington - Ve věku 89 let zemřel bývalý americký bezpečnostní poradce prezidenta Jamese Cartera a expert na komunismus Zbigniew Brzezinski. Byl rodem Polák a za manželku měl Češku, neteř prezidenta Edvarda Beneše. V době studené války v 70. letech byl v zahraniční politice USA považován za jestřába.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy