Zemřela bývalá první dáma USA a manželka exprezidenta Jimmyho Cartera Rosalynn Carterová

Ve věku 96 let zemřela bývalá první dáma USA a manželka exprezidenta Jimmyho Cartera Rosalynn Carterová. Vášnivá bojovnice za duševní zdraví, péči a práva žen, zemřela v neděli 19. listopadu ve 14:10 ve svém domě v Plains ve státě Georgia. 

Carterová zemřela v poklidu s rodinou po svém boku, oznámila nezisková organizace prezidentského páru Carter Center. Dodala, že Carterová trpěla demencí a poslední měsíce se její zdravotní stav postupně zhoršoval.

"Rosalynn byla mou rovnocennou partnerkou ve všem, čeho jsem kdy dosáhl. Dávala mi cenné rady a povzbudila mě, když jsem to potřeboval. Dokud Rosallyn žila, vždy jsem věděl, že mě někdo miluje a podporuje," uvedl Carter v prohlášení.

Jimmy Carter byl 39. prezidentem Spojených států v letech 1977 – 1981. V roce 2002 získal Nobelovu cenu za mír. S Carterovou tvořily manželský pár 77 let. Jeho manželka se účastnila zasedání vlády, často se vyjadřovala ke kontroverzním tématům a svého manžela zastupovala i na zahraničních cestách. Prezidentovi poradci ji někdy nazývali "spoluprezidentkou".

Rosalynn Carterová, celým jménem Eleanor Rosalynn Carterová, se narodila 18. srpna 1927 v Plains, malém městečku v Georgii. Její životní příběh se stal nedílnou součástí americké politické historie, a to zejména díky její roli jako první dámy Spojených států.

Carterová vyrůstala v prostředí malého města a získala vzdělání na místních školách. V roce 1946 se provdala za Jamese Earla Cartera, budoucího prezidenta, kterého si vzala ještě před tím, než se začal věnovat politické kariéře. Manželé Carterovi měli čtyři děti – Jacka, Jamese Earla III., Donalda a Amy.

Její životní cesta se zásadním způsobem změnila, když se Jimmy Carter rozhodl vstoupit do politiky. Během jeho kariéry ve státním zákonodárném sboru Georgie a později jako guvernéra Georgie stála Rosalynn vždy po jeho boku a podporovala ho v politických i osobních záležitostech. Když se Jimmy Carter stal 39. prezidentem Spojených států v roce 1977, Rosalynn se stala první dámou.

V průběhu svého působení v Bílém domě se Rosalynn Carterová věnovala několika klíčovým otázkám. Jedním z hlavních témat, kterým věnovala svou pozornost, bylo duševní zdraví. Snažila se odstranit společenské stigma spojené s mentálním zdravím a zvýšit povědomí o duševních poruchách. Její angažovanost na tomto poli zahrnovala aktivní účast na veřejných akcích a podpora programů, které se věnovaly problematice duševního zdraví.

Carterová byla také známá svým úsilím o lidská práva. Bojovala za rovnost, spravedlnost a odstranění diskriminace. Její angažovanost v oblasti lidských práv byla zrcadlem jejího přesvědčení, že každý jednotlivec má právo na důstojný a spravedlivý život.

Po skončení prezidentského období svého manžela Carterová nadále zůstala aktivní v oblasti veřejných záležitostí. Založila Rosalynn Carter Mental Health Journalism Fellowship, program poskytující stipendia novinářům, kteří se věnují problematice duševního zdraví. Tato iniciativa ukazuje na její odhodlání podporovat výzkum, informovanost a otevřenou diskusi o této důležité problematice.

Související

Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 

Více souvisejících

Jimmy Carter Rosalynn Carterová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

Piráti mohou pokračovat na stejné vlně. Bartoš chce být nadále předsedou

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš chce v lednu na celostátním fóru usilovat o pokračování v čelní stranické funkci, vyplývá to z kandidátské řeči na pirátském fóru. V tuto chvíli má jednoho protikandidáta, jímž je hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy