Nepokoje po Floydově smrti v USA utichají, k situaci se vyjádřila vévodkyně Meghan

Ve Spojených státech pokračovaly ve středu a v noci na dnešek rozsáhlé protesty související s úmrtím černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty. Devátý den manifestací byl však na většině míst převážně klidný, střety s policií hlásí americká média z New Yorku a New Orleans. Řada měst vzhledem k ochladnutí situace plánuje rušení nočních zákazů vycházení.

V New Yorku ve středu večer místního času nařízení porušilo více lidí než v úterý, uvedl list The New York Times (NYT). Policie zasáhla proti početným shromážděním ve čtvrtích Brooklyn a Manhattan a pozatýkala desítky lidí, kteří odmítali uposlechnout příkazu, aby se vrátili domů.

Zejména v Brooklynu strážci zákona postupovali proti nenásilným demonstrantům poměrně agresivně, přičemž ve chvíli, kdy se organizátoři akce pokoušeli lidi přimět k rozchodu, byl už dav podle NYT obklíčený. "Podle vícero zpráv a očitých svědectví dnes večer NYPD (newyorská policie)... bez jakékoli provokace mlátila pokojné protestující," uvedl moderátor televize MSNBC Chris Hayes.

According to multiple reports and eyewitnesses, including @JumaaneWilliams among others, tonight the NYPD attacked and beat peaceful protesters with zero provocation. Sickening.

— Chris Hayes (@chrislhayes) June 4, 2020

Sociální sítě v posledních dnech zaplavila videa zachycující výpady amerických policistů nejen proti demonstrantům, ale i proti novinářům. List NYT ve středu několik takovýchto klipů spojil s komentářem, že policie se chová, jako by byla přepsána americká ústava. Lidé sice stále mají právo shromažďovat se, ale "buďte připraveni na slzný plyn a gumové projektily", konstatuje video.

Ve Washingtonu večer policisté ani příslušníci národní gardy proti pokojnému protestu nezakročili, ačkoli také tam demonstranti porušovali noční omezení pohybu. Starostka Seattlu Jenny Durkanová napsala, že noční zákaz vycházení již v jejím městě nebude potřeba. Volný průběh poklidným protestům nehledě na denní dobu plánuje od nynějška dát také Los Angeles, San Francisco či Detroit.

Podle agentury AP skončilo kvůli protestům za mřížemi již přes 10.000 lidí. Ve vazbě jsou nyní i čtyři policisté, kteří minulé pondělí zasahovali při Floydově zatčení. Řada demonstrantů uvítala zprávy o obvinění trojice policistů, kteří do středy nečelili stíhání, stále je to však podle některých lidí málo. "To nestačí," řekl jeden z demonstrantů v New Yorku. "Musí tady nastat systémová změna," dodal. Lidé na mnoha místech hodlají v protestech dále pokračovat.

V Minneapolis, kde Floyd 25. května po zatýkání zemřel, se dnes koná vzpomínková akce, které se má zúčastnit několik stovek lidí. Podobné události jsou v plánu ještě dvě. Zřejmě největší shromáždění se sejde v pondělí v Houstonu, odkud Floyd pocházel.

STATEMENT FROM FORMER U.S. PRESIDENT JIMMY CARTER(corrected)https://t.co/kpTrPgukSi pic.twitter.com/WudUuNSHmX

— The Carter Center (@CarterCenter) June 3, 2020

Současný prezident Donald Trump bez předložených důkazů tvrdí, že nepokoje jsou důsledkem činů levicových radikálů a "profesionálních anarchistů". Bílý dům ve středu na twitteru psal o radikálech, kteří v ulicích "rozmisťují cihly a zbraně, aby podněcovali násilí". Celý příspěvek včetně přiloženého videa byl ale po několika hodinách z oficiálního účtu stažen.

O současných nepokojích také poprvé veřejně promluvila britská vévodkyně Meghan. Ve videoproslovu při příležitosti konce školního roku na své bývalé střední škole nabádala mladé Američany, aby se stali součástí "obnovy" a řekla jim, že po dovršení 18 let a zisku volebního práva mají možnost "použít svoje hlasy silnějším způsobem, než kdy mohli". Vzpomínala rovněž na nepokoje z roku 1992 v Los Angeles, kde tehdy žila jako mladá dívka. Tehdy je vyvolal osvobozující rozsudek pro policisty, jež surově zbili černocha Rodneyho Kinga. "Mrzí mě, že jsme v některých ohledech nedokázali posunout svět takovým směrem, jakým byste si to zasloužili," dodala.

Související

Na okraji Minneapolisu pokračovaly nepokoje

Na okraji Minneapolisu třetím dnem pokračovaly nepokoje

U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu v úterý třetím dnem v řadě protestovaly stovky lidí kvůli nedělnímu zásahu strážníků, při kterém zemřel 20letý černoch Daunte Wright.
Policie USA

Trumpovi příznivci protestovali i v dalších amerických městech

Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu odpoledne protestovali i před sídly administrativy v dalších amerických městech, včetně Atlanty, Denveru či Phoenixu. Kapitolům jednotlivých amerických států se však vyhnuly chaos i násilí, které ve středeční podvečer zasáhly budovu Kongresu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Demonstrace v USA George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Meghan Markleová New York Jimmy Carter

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy