Příští prezident USA? Klání startuje, stát Iowa v centru pozornosti

Stranická volební shromáždění (caucusy) v Iowě jsou specifickým rituálem skupin politicky aktivních místních občanů; jsou prvním oficiálním krokem ve výběru kandidátů pro volbu prezidenta.

Při takzvaném caucusu se shromažďují straničtí aktivisté a za poměrně komplikovaných pravidel vybírají svého kandidáta pro volby. Pravidla volby se liší v obou hlavních politických táborech a i obecně jsou různé v jednotlivých státech USA.

V Iowě tedy voliči nehlasují za plentou, ale scházejí se ve školách, v kostelích i na dalších jiných místech na stranických shromážděních, kde pak rokují o tom, koho podpoří.

V primárkách, během nichž se vybírají uchazeči ve většině států, se naopak hlasuje "tradičně" ve volebních místnostech. Primárek se tak účastní mnohem širší okruh lidí - většinou registrovaných straníků, ale v některých státech jsou primárky zcela otevřené.

Iowa je konzervativním řídce osídleným zemědělským státem s pouhými třemi miliony obyvatel, z nichž většinu tvoří běloši. Má vysoký podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí a vyšší průměrný věk. Svým složením tak příliš neodpovídá zbytku USA.

Protože zde však primárky začínají, mají výsledky z Iowy značný vliv na veřejné mínění. Vítěze mohou zviditelnit a zdravě "nakopnout" do dalších volebních bojů. Proto si účast v primárkách v tomto státě jen málokterý kandidát dovolí opomenout.

Podle oponentů se však primárkám v Iowě připisuje nepatřičná politická váha. Američané mají ale vůbec poprvé možnost vidět chování a projevy jednotlivých kandidátů, kteří se střetnou naostro.

Stranická volební shromáždění v Iowě začala skromně v roce 1972, kdy místní stranické aparáty poprvé předsunuly datum shromáždění na leden (letos se začíná tradičně začátkem února).

O důležitosti Iowy se přesvědčil hned v roce 1976 téměř neznámý demokratický kandidát Jimmy Carter. Kampaň zde nepodcenil a položil tak základ svého úspěšného tažení na Bílý dům.

Ne vždy se ale rčení o Iowě jako o odrazovém můstku k prezidentské nominaci potvrdí. Například George Bush starší v roce 1980 a Robert Dole v roce 1988 v Iowě jasně vyhráli, další průběh primárek je ale z pozice lídra smetl (oba si pak spravili chuť, když stranickou nominaci získali v dalších letech).

Naopak v roce 2000 George W. Bush za republikány a o čtyři roky později demokrat John Kerry si nominaci do prezidentských voleb již nenechali vzít. V roce 2008 v Iowě překvapivě zabodoval rovněž pozdější demokratický prezident Barack Obama.

V roce 2012 byla Iowa svědkem napínavého souboje v republikánském táboře. Vítězem byl původně vyhlášen Mitt Romney (pozdější vítěz stranické nominace), po přepočítání hlasů ale tamní republikáni přiřkli vítězství Ricku Santorumovi.

Před čtyřmi lety zde úvod kampaně ovládl konzervativec Ted Cruz, za nímž zaostal pozdější vítěz celého klání, prezident Donald Trump. U demokratů byl souboj vyrovnaný. Hillary Clintonovou (která nakonec získala nominaci) od Bernieho Sanderse dělilo jen pár stovek hlasů.

Související

Více souvisejících

Volby USA Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) USA (Spojené státy americké) Prezident USA George H. W. Bush (sr.) George W. Bush (jr.) Jimmy Carter Donald Trump Hillary Clintonová Ted Cruz (kandidát na prezidenta USA)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy