Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Šéfovi úřadu vlády Gergelyovi Gulyásovi při této příležitosti Magyar adresoval výzvu, aby Orbánova vláda nedělala překážky ve čtvrtečním zaregistrování této strany. „Neklesněte na úroveň Ruska!“ napsal ve statusu.

V sobotu se v centru Budapešti sešly desítky tisíc lidí na demonstraci proti vládě premiéra Viktora Orbána. Organizátorem akce je právník Péter Magyar, který nedávno opustil řady nejvyšších kruhů vládnoucí maďarské strany Fidesz. Magyar nedávno založil politické hnutí, jehož hlavním cílem je postavit se dlouholetému premiérovi. Tvrdí, že Orbán vedl Maďarsko po neliberální cestě, ze které ho chce Magyar odvést zpět. Někteří pozorovatelé vidí v Magyarovi vážné ohrožení Orbánovy pozice. „Před pouhými dvěma měsíci mě v Maďarsku nikdo neznal,“ prohlásil Magyar v nedávném rozhovoru pro britský Guardian. „Dnes jsme však dokázali uspořádat největší politickou demonstraci.“

Na tomto protivládním protestu konaném minulou sobotu v Budapešti pod heslem "Národní pochod a demonstrace za nové Maďarsko" přišlo podle odhadu policie 250 000 lidí, podle organizátorů jich mohlo být i 400 000.

„Věděli jsme, že existuje korupce, ale on to říká jako člověk zevnitř a potvrdil nám to,“ řekla agentuře Reuters 46letá zdravotnice Zsuzsanna Szigetiová, která se účastnila této sobotní demonstrace. Dodala, že má obavy o školství a o zdravotnictví a obává se korupce. „Věřím, že dojde ke změně,“ uvedla.

„Fidesz zradil vlastní voliče. Tato moc není křesťanská, ani konzervativní, ale ani buržoazní. To, co vidíme, je poslední zoufalý pokus vládnoucí třídy v bezvýchodné situaci udržet si ukradené bohatství a moc,“ řekl Orbánův kritik v projevu před budovou parlamentu.

Magyar býval manželem Orbánovy bývalé ministryně spravedlnosti Judit Vargové. 

V únoru Péter Magyar rezignoval na několik svých funkcí ve státních institucích jako protest proti postupům Orbánovy vlády. Jeho veřejná známost vzrostla poté, co se stal klíčovou postavou ve vyvstávající aféře ohledně amnestie udělené v pedofilní kauze, kvůli které v únoru rezignovala maďarská prezidentka Katalin Nováková.

Magyar také zveřejnil nahrávku rozhovoru se svou bývalou manželkou, která detailně popisovala pokusy vysokého poradce šéfa Orbánova kabinetu zasahovat do případu úplatkářství. Tato tvrzení nyní zkoumá prokuratura.

Podle Guardianu se Magyar odlišuje od maďarských opozičních stran, které čelí vnitřním potížím, tím, že kritizuje nejen Orbána, ale i některé vládní oponenty. Vyzývá konzervativní, levicové a liberální Maďary, aby se přidali k jeho hnutí.

„Cílem je samozřejmě mít stranu, abychom mohli kandidovat už ve volbách do Evropského parlamentu 9. června,“ řekl právník v rozhovoru.

„Jsem nový, ale nejsem nováček, protože mám zkušenosti,“ dodal. 

Svou možnou podporu odhaduje na 15 až 21 procent. Na otázku, co ho odlišuje od jiných maďarských opozičních politiků, kteří se snažili oslovit širokou část voličů a neuspěli, Magyar – který se při budování své nové politické značky hodně spoléhá na sociální média – zdůraznil své zkušenosti v rámci Orbánova systému.

Vládní představitelé se snažili snižovat význam Magyara a opakovaně odmítali jeho korupční obvinění. Nové opoziční hnutí však pravděpodobně otřáslo vládnoucí stranou a státně kontrolovaná média v některých dnech publikovala mnoho článků útočících na jeho projekt a charakter, píše Guardian.

Někteří opoziční politici a příznivci vyjádřili skepsi vůči Magyarovi a jeho strategii, obávajíce se, že by mohl rozmělnit již tak rozdělené opoziční hlasy. „Myslím, že to není můj problém,“ odvětil právník, který se inspiroval francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který opustil tamější Socialistickou stranu a založil nezávislé centristické hnutí.

Magyar rovněž zdůraznil, že není zastáncem pokračování konfliktu na Ukrajině. "Nepodporuji přesun zbraní na Ukrajinu přes Maďarsko," zdůraznil a vyjádřil obavy o Maďary žijící v Zakarpatské oblasti. Proto podporuje veškeré diplomatické úsilí, které má chránit jejich životy a obnovit jejich menšinová práva.

Podle něj je však důležité opakovaně uvádět, že agresorem je Rusko, které zahájilo válku a může ji i ukončit," prohlásil Magyar.

V reakci na útoky nového šéfa komunikačního odboru vládní strany Fidesz, Tamáse Menczera, pro server 444.hu, Magyar odmítl tvrzení, že by byl levičákem, a avizoval, že prvním krokem nové vlády po převzetí moci by bylo zveřejnění seznamu spolupracovníků tajných služeb.

„Pro Viktora Orbána a (maďarského expremiéra) Ference Gyurcsánye mám ‚dobrou' zprávu. Jedním z prvních rozhodnutí nového kabinetu bude otevření seznamu agentů, čemuž tito dva – ne náhodou – už desetiletí brání,“ napsal Magyar na Facebooku s poznámkou, že na rozdíl od lídrů Fidesze jeho předkové nebyli komunističtí agenti a funkcionáři.

Péter Magyar Maďarsko Viktor Orbán demonstrace v Maďarsku

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

včera

Aktuální počasí: Bouřková předpověď na víkend. Hrozí dnes i zítra

V Česku hrozí během probíhajícího víkendu výskyt bouřek. Meteorologové upozornili, že ačkoliv se to stává málokdy, tak předpověď na neděli je jasnější, než na sobotu. Bouřky každopádně hrozí dnes i zítra.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy