Po cestujících z Číny bude požadovat test i Jižní Korea nebo Malajsie

Po cestujících z Číny bude požadovat test na koronavirus také Jižní Korea. Oznámil to dnes podle agentury Reuters premiér Han Duk-so. Pandemická opatření týkající se osob přijíždějících z Číny přijaly v uplynulých dnech Japonsko či Spojené státy a nejnověji také Španělsko. Měření tělesné teploty a testování odpadních vod z letadel přilétajících z Číny na přítomnost koronaviru zavádí Malajsie. 

V Číně rostou počty nakažených poté, co země na začátku prosince náhle zrušila většinu opatření proti covidu-19. Čína dnes informovala o jednom novém úmrtí v souvislosti s koronavirem, podle odhadů analytiků je ovšem úmrtnost na toto onemocnění mnohonásobně vyšší.

Cestující z Číny se před cestou do Jižní Koreje budou muset prokázat negativním testem a další budou muset podstoupit po příjezdu, uvedl premiér. Do konce ledna Jižní Korea také omezí vydávání krátkodobých víz a všechny lety ze sousední země budou přistávat pouze na mezinárodním letišti v Soulu. "Připravíme se i na přísnější opatření, pokud se situace zhorší, pokud zaznamenáme rychlý růst případů nákazy spojených s novými příjezdy či pokud se objeví nová varianta (koronaviru)," uvedl jihokorejský premiér Han.

"Malajsie bude měřit tělesnou teplotu všech příchozích cestujících, včetně těch z Číny, a lidé s horečkou nebo jinými symptomy budou testovaní na covid-19," řekl dnes Zaliha Mustafa, malajský ministr zdravotnictví. Země rovněž plánuje testování přítomnosti koronaviru a jeho případných nových variant v odpadních vodách letadel přilétajících z Číny.

Spojené státy tento týden oznámily povinnost pro všechny cestující z Číny prokázat se negativním testem na covid-19. Uvažují také o odběru vzorků z odpadních vod z mezinárodních letadel, informoval dnes list The Guardian. Testování odpadních vod na přítomnost nových variant koronaviru je podle tří expertů na infekční nemoci lepším řešením pro sledování viru, než cestovní omezení, uvedl The Guardian.

Povinné testování cestujících z Číny zavedly v uplynulých dnech i některé další asijské země, například Japonsko nebo Indie. Španělsko dnes oznámilo, že od těchto osob bude požadovat negativní test na covid-19 nebo doklad, že jsou plně očkované. Státy argumentují například nebezpečím zavlečení nové varianty koronaviru na své území.

Podle západních médií Čína čelí po prosincovém rozvolnění silnému nárůstu počtu nakažených. Peking přestal zveřejňovat denní statistiky o případech nákazy a dnes oznámil, že v zemi zemřelo v souvislosti s nákazou od začátku pandemie 5247 lidí, což je o jednoho člověka více ve srovnání se čtvrtečním údajem.Média ale poukazují na zprávy, že v některých čínských městech jsou přeplněné nemocnice a zahlcená krematoria. Podle britské analytické společnosti Airfinity v Číně umírá denně zhruba 9000 nakažených covidem-19.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Rezervační systém na očkování proti covidu bude spravovat firma Garsius

Rezervační systém, přes který se lidé objednávají na očkování či testování na covid-19, bude od dubna spravovat slovenská společnost Garsius. Informoval o tom Deník N. Do tendru ministerstva zdravotnictví se vedle Garsiusu přihlásil už jen stávající provozovatel centrálního rezervačního systému, ostravská firma Reservatic. Slovenská společnost zvítězila díky tomu, že nabídla nižší cenu, podle Deníku N se ale potýká s ekonomickými problémy.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína Jižní Korea letectví Malajsie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 29 minutami

Aktualizováno před 38 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy