Na maďarské letecké základně Kecskemét mohou být v budoucnu rozmístěna bojová letadla schopná přepravovat zbraně s jadernou hlavicí.
Podle informací britského deníku Telegraph Spojené státy plánují základnu zmodernizovat v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Modernizace je již v pokročilé fázi a veřejné zakázky byly uzavřeny. Informaci přinesl server telex.hu.
Tento krok je podle deníku Telegraph reakcí na zvyšující se ruskou hrozbu. Kecskemét, který se nachází 88 kilometrů jihovýchodně od Budapešti, má být důležitým strategickým bodem.
Na základně by měla být umístěna taktická bojová letadla schopná přepravovat bomby s jadernými hlavicemi, což by významně posílilo obranné schopnosti NATO v regionu.
V rámci amerického programu Evropské obranné iniciativy mají být do Kecskemétu vyslána NATO-kompatibilní bojová a strategická transportní letadla.
Transportní letouny NATO jsou již dislokovány na letecké základně v maďarském městě Pápa ve Veszprémské stolici. Americké letectvo v minulosti v Maďarsku umístilo bojová letadla F-15 a F-16, ale ta sloužila pouze k výcvikovým účelům.
Server telex.hu se obrátil na maďarskou vládu a ministerstvo obrany s dotazem ohledně plánované modernizace letecké základny a charakteru letadel, která by na ní měla být rozmístěna, ale zatím nedostal odpověď.
Související
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
Maďarsko , Jaderné zbraně , NATO
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
před 3 hodinami
Policie stále vyšetřuje požár v Pardubicích. Zadržela dalšího cizince
před 4 hodinami
ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích
před 5 hodinami
Opustil nás doktor inženýr. Prezident Pavel reagoval na Hrabětovo úmrtí
před 6 hodinami
Rulík zhodnotil své poslední MS u národního týmu. Je rád za čtvrtfinále
před 6 hodinami
Trumpovo jméno má být odstraněno z názvu Kennedyho centra, rozhodl soud
před 7 hodinami
Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne
před 8 hodinami
Lebka svaté Zdislavy je zpět v Jablonném. Převzal ji arcibiskup Přibyl
před 9 hodinami
Potvrzeno výstrahou. Meteorologové očekávají bouřky, budou silné
před 10 hodinami
Trump přibral, měl by držet dietu. Lékař popsal zdravotní stav prezidenta
před 10 hodinami
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
před 11 hodinami
Počasí bude místy bouřlivé. Zesílí vítr, hrozí i krupobití
před 12 hodinami
Kellnerovi se na Aljašce soudí kvůli smrti miliardáře
před 13 hodinami
Trump řešil s poradci Írán a nic neoznámil. Dohoda tak stále není potvrzena
před 14 hodinami
Počasí o víkendu: Tropické teploty podle předpovědi nedorazí
včera
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
včera
Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ
včera
Trump se v Bílém domě zavřel do krizové místnosti. Rozhoduje o Íránu
včera
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
Generální tajemník NATO Mark Rutte prohlásil, že aliance je připravena bránit každý palec svého území poté, co ruský dron zasáhl obytný dům v Rumunsku. Incident se odehrál během nočního ruského útoku na sousední Ukrajinu. Šéf aliance označil jednání Moskvy za bezohledné chování, které představuje nebezpečí pro všechny, a vyjádřil plnou podporu napadené členské zemi.
Zdroj: Libor Novák