Putin roku 2012 nechal do volebních místností nainstalovat 200 tisíc kamer. Nemohou je používat ani komisaři

Iniciativa současného ruského prezidenta Vladimira Putina nefunguje. Do volebních místností nechal nainstalovat bezmála 200 tisíc kamer pro sledování průběhu všech voleb, ale od jejich instalace roku 2012 ruská Ústřední volební komise od tohoto sledování upouští. Přístup ke kamerám nemají ani komisaři, ani politické strany, které do volebního klání vypustily své kandidáty. 

EuroZprávy.cz v posledních dnech informovaly o tom, jaké jsou možnosti Kremlu pro zfalšování prezidentských voleb. Například při těch posledních se v urnách mělo objevit až o deset milionů hlasovacích lístků víc, než kolik lidí ve skutečnosti volilo. Zároveň probíhá přísná kontrola volební účasti u zaměstnanců státního sektoru.

Server Meduza nyní přišel se zcela novými informacemi o tom, jak může režim volby manipulovat. Konkrétně došlo k omezení přístupu k videopřenosům z volebních místností i pro členy volebních komisí. „Aby mohli sledovat dění ve volbách, musí získat zvláštní povolení od předsedy komise,“ citoval nezávislý ruskojazyčný server tvrzení nezávislých pozorovatelů.

Předsedové okrskových a územních volebních komisí musí vybírat, který člen komise přístup k vysílání dostane a který ne. „Tyto instrukce se již v praxi uplatňují,“ uvedl jeden ze spolupracovníků skupiny pozorovatelů.

Přístup k videopřenosu nedostaly ani všechny regionální pobočky Komunistické strany Ruské federace. „Dlouhé výzvy na podporu k ničemu nevedou, přístup se nikdy neobjevil, ve skutečnosti video z desítek tisíc volebních místností může sledovat pouze jeden člověk ze strany v Moskvě a regiony s tisíci volebními místnostmi strana, která nominovala kandidáta, nemůže sledovat ani v kanceláři regionální pobočky,“ uvádí komunisté ve stížnosti. Komunistická strana do volebního klání vyslala Nikolaje Charitnova, který má mizivou šanci na úspěch.

Paradoxně se přímý přenos z volebních místností objevil z iniciativy Vladimira Putina, a to po pouličních protestech kvůli „masivním protestům ve volbách do Státní dumy v roce 2011,“ jak píše Meduza. Během prezidentských voleb roku 2012 už bylo v místnostech instalováno celkem 183 tisíc kamer. Ústřední volební komise ale postupně začala přístup k videodohledu omezovat; roku 2021 před volbami do Státní dumy a regionálních parlamentů od něj zcela upustila.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

volby v Rusku Rusko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 27 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy