Rakouská policie dostane k užívání Hitlerův rodný dům. Spory o něj se vedou roky

Rodný dům nacistického vůdce Adolfa Hitlera v rakouském městě Braunau am Inn bude sloužit policii. Pořádkové síly zde chtějí provádět interní školení v otázkách lidských práv. Dosud byl osud budovy po několik desetiletí nejasný. 

Hitler se narodil v pronajatém pokoji v nejvyšším patře domu v roce 1889 a s rodinou zde žil jen několik měsíců. V roce 2016 budovu koupila rakouská vláda, která si ji předtím dlouhá léta od majitele pronajímala. 

Rekonstrukce domu pro nové účely má začít letos na podzim, uvádí BBC s odkazem na informace ORF. Ukončena by měla být v roce 2025, přičemž policisté by se nastěhovali v následujícím roce. 

Plán však nadále provází kontroverze. Někteří Rakušané volají po stržení domu, na nějž se s oblibou jezdí dívat neonacisté. Podle jiných by to znamenalo, že Rakousko popírá svou minulost. Objevují se také výzvy k tomu, aby budova sloužila charitativním účelům. 

Související

Více souvisejících

Policie Rakousko Rakousko Adolf Hitler

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy