Rusové potvrdili, že útok u Moskvy má více obětí. Odsoudilo ho i Česko

Páteční teroristický útok v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy, ke kterému se přihlásila organizace Islámský stát, si podle posledních informací vyžádal více než 60 obětí. Dalších sto lidí utrpělo zranění. Pachatelé jsou zřejmě na útěku. Útok odsoudilo mnoho zahraničních zemí včetně Česka. 

Do budovy v pátek vtrhla skupina zatím neidentifikovaných útočníků s útočnými zbraněmi a zahájila palbu v lobby a následně i v koncertním sále. Došlo také k explozi, která způsobila rozsáhlý požár. Podle agentury TASS se jej podařilo lokalizovat kolem jedné hodiny v noci.

Ruský vyšetřovací výbor uvedl, že teroristický útok nepřežilo více než 60 lidí. Hospitalizováno bylo 115 osob, včetně pěti dětí. Šest desítek zraněných je v závažném stavu. Nyní probíhá pátrací akce, sdělila FSB. Na místě útoku byly nalezeny zbraně. 

Prezident Vladimir Putin byl informován o incidentu hned po pár minutách. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova rozdal všechny potřebné instrukce. V sobotu popřál Putin všem zraněným brzké uzdravení. 

Útok odsoudila řada zahraničních zemí, včetně těch, které stojí na straně Ukrajiny. "Česko odsuzuje teroristický útok v Moskvě. Cílit na civilisty je neakceptovatelné," uvedlo ministerstvo zahraničních věcí na sociální síti X. 

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv už v pátek na sociální síti napsal, že pokud se prokáže, že jsou za útok zodpovědní "teroristé kyjevského režimu", musí být všichni nalezeni a zlikvidováni, a to včetně státních činitelů. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že Kyjev nemá s útokem nic společného. 

Zahraniční média upozornila, že americké velvyslanectví už před dvěma týdny varovalo své občany, že v Rusku hrozí teroristický útok. Napříč Ruskem se od pátečního večera zpřísňují bezpečnostní opatření. Ruší se masově navštěvované akce, v Petrohradu byla evakuována obchodní centra. 

Související

Více souvisejících

Teroristické útoky v Rusku střelba v Rusku Rusko FSB (ruská kontrarozvědka) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy