Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

Kollár již včera pro agenturu uvedl, že coby předseda strany Sme rodina po volbách nehodlá spolupracovat se Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Spolu s předsedou hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michalem Šimečkem se shodnul na tvoření koaličních dohod až po volbách. „Nejdřív musí proběhnout volby a musíme vědět, kdo se dostane do parlamentu,“ poznamenal Kollár. 

Slovensku nyní navíc hrozí, že přijde o možnost čerpat až 800 milionů eur z eurofondů. Podle Šimečka je neschopnost čerpat tyto peníze záležitostí už předcházejících vlád. „Neuměli jsme a ani nyní neumíme fondy spravovat,“ zdůraznil. 

Problém možného propadnutí 800 milionů eur nyní řeší předseda dočasné úřednické vlády Ľudovít Ódor. Jsou to eurofondy z minulého programového období 2014-2020, které musí být využity do konce letošního roku. Slovensku z nich zbývá vyčerpat ještě 4,29 miliardy eur. Vláda hodlá 1,04 miliardy využít na řešení energetické krize a dalších zhruba 315 milionů tvoří výdaje pro přijímání válečných uprchlíků z Ukrajiny.

Dalším problémem současné situace na Slovensku jsou roztržky mezi stranami, které často rozdmýchává Fico svými postoji. „Chci vyzvat Roberta Fica, aby přijal naši výzvu na souboj v programech, neboť se bez programu nedá vládnout. Aby přijal naši výzvu na souboj o to, kdo má program vhodnější pro budoucnost Slovenska, a o to, se kterým programem má Slovensko větší šance dobíhat EU,“ vyzýval Fica šéf strany SaS Richard Sulík. Strana už delší dobu kritizuje expremiéra za jeho výroky o manipulaci, kterými prý šíří nenávist a rozeštvává společnost. 

Poslankyně Mária Kolíková (SaS) si dokonce myslí, že by se Ficovými výroky měly zabývat orgány činné v trestním řízení. Podle ní šíří konspirace o manipulaci voleb, proto může být naplněná skutková podstata trestného činu šíření poplašné zprávy. 

Související

Více souvisejících

Boris Kollár (Sme rodina) Slovensko volby na Slovensku Robert Fico Smer SD Richard Sulík

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy