Richard Sulík

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.
Igor Matovič (OLaNO)

Slovenská vláda znovu čelí sporům kvůli návrhu zvýšit některé daně

Strany slovenské vládní koalice se znovu dostaly do sporu ohledně zvyšování daní, kterým ministr financí Igor Matovič tentokrát podmínil nárůst platů učitelů. Ministr hospodářství a šéf liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík novinářům řekl, že jeho strana vyšší daně vetovala a že koaliční partneři tento postoj respektovali.
Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Slovensko má nové kontrakty na nákup plynu, sníží závislost na Rusku

Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík dnes novinářům řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023. Podle něj do 10. července bude mít Slovensko v zásobnících dostatek plynu k pokrytí spotřeby do konce příští zimy.
Richard Sulík.

Slovensko bude podle ministra hospodářství platit za plyn v eurech

Slovensko bude podle ministra hospodářství Richarda Sulíka nadále platit ruskému plynárenskému koncernu Gazprom za nakupovaný zemní plyn v eurech, příslušná platba bude následně převedena na ruble. Sulík dnes novinářům také řekl, že země dostává nadprůměrné množství ruského plynu, který do země proudí také z České republiky.
Richard Sulík.

Sulík připustil, že by Slovensko mohlo platit Rusku za plyn v rublech

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík dnes v debatním pořadu na veřejnoprávní stanici RTVS připustil možnost, že Slovensko za plyn nakoupený od Ruska bude platit v rublech. Dekret nařizující rublové platby odběratelům z takzvaných "nikoli přátelských zemí" podepsal tento týden ruský prezident Vladimir Putin, západní představitelé tento model odmítají.
Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Ve slovenské vládní koalici pozastavila účast SaS

Menší slovenská vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) pozastavuje v současné vládní krizi svou účast v dosavadní čtyřčlenné koalici, dokud premiér Igor Matovič nepodá demisi. Novinářům to dnes řekl předseda SaS Richard Sulík poté, co z kabinetu odešli i poslední dva ministři za jeho stranu. Zbylé tři vládní strany si bez SaS udrží ve sněmovně jen těsnou většinu.
Igor Matovič (OLaNO)

Matovič vyjádřil ochotu podat demisi za splnění určitých podmínek

Slovenský premiér Igor Matovič vyjádřil ochotu podat demisi v zájmu řešení vládní krize. Svou rezignaci podmínil splněním několika požadavků zbylými koaličními stranami, včetně personálních. Matovič to řekl novinářům dnes večer, v den prvního výročí jmenování svého kabinetu.
Igor Matovič

Vládní krize na Slovensku se prohlubuje, dvě strany žádají výměnu premiéra

Vládní krize na Slovensku se prohlubuje. Dvě nejmenší strany čtyřčlenné koalice, a to Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi, dnes vybídly premiéra Igora Matoviče k odchodu z čela kabinetu. Zdůvodnily to i konflikty uvnitř koalice a naznačily, že v případě jeho setrvání ve funkci z koalice odejdou. SaS a Za lidi nechtějí předčasné volby, ale pokračování stávající koalice, která vznikla po volbách v únoru 2020.
Richard Sulík

Matovičova vláda čelí zatím největší krizi, i kvůli ruské vakcíně

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík dnes vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru.
Igor Matovič (OLaNO)

Na Slovensku řeší politickou odpovědnost za vývoj epidemie

Slovenská vládní koalice je rozdělena v názoru na politickou zodpovědnost za zvládání epidemie v době, kdy se země v přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem dostala v přepočtu na obyvatele na první místo na světě. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) nově neuspěla s návrhem na výměnu ministra zdravotnictví Marka Krajčího.
Igor Matovič (OLaNO)

Slovenská vláda se hádá kvůli řešení epidemie. Matovič vyzval Sulíka k demisi, padl i vulgarismus

Slovenský premiér Igor Matovič dnes po předchozích sporech ohledně postupu při řešení koronavirové krize vyzval šéfa menší koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka k demisi na funkci ministra hospodářství a nazval ho idiotem. Sulík v reakci nejprve uvedl, že Slovensko má nyní větší problémy než řešit citové rozpoložení Matoviče, příspěvek na sociální síti pak podle médií smazal.
Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Slovensko spustilo svůj program COVID, dotace dostanou tisíce prodejen či barů

Více než tři měsíce po propuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku zahajují tamní úřady program poskytování dotací na nájemné podnikatelům a dalším skupinám nájemců, kteří museli z rozhodnutí úřadů zavřít své provozy. O dotace, jejíž výše závisí na slevě ze strany vlastníků prostor, mohou ode dneška elektronicky žádat pronajímatelé jménem nájemce.
Bratislava

Slovensko kvůli covid-19 omezilo volný pohyb lidí, vyvolalo to třenice v koalici

Omezení volného pohybu lidí na Slovensku kvůli koronaviru dnes, v první den jeho platnosti, vyústilo už dopoledne kvůli plošným policejním kontrolám na silnicích v rozsáhlé kolony. Situace v dopravě vedla k slovní přestřelce mezi premiérem Igorem Matovičem a vicepremiérem Richardem Sulíkem. Matovič se odpoledne za problémy na silnicích omluvil, postup policie označil za sabotáž příslušného usnesení vlády. Odpoledne už policisté podle médií přistoupili pouze k namátkovým kontrolám řidičů.
Zuzana Čaputová

Slovensko má novou vládu. Čaputová jmenovala Matoviče premiérem

Tři týdny po parlamentních volbách má Slovensko novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes nejprve jmenovala předsedu protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče premiérem a následně jmenovala i členy jeho kabinetu. Nová vláda bude muset do 30 dnů předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Koalice má ve sněmovně pohodlnou většinu.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy