Slovensko bude podle ministra hospodářství Richarda Sulíka nadále platit ruskému plynárenskému koncernu Gazprom za nakupovaný zemní plyn v eurech, příslušná platba bude následně převedena na ruble. Sulík dnes novinářům také řekl, že země dostává nadprůměrné množství ruského plynu, který do země proudí také z České republiky.
"Budeme platit v eurech na euroúčet v Gazprombank, tam to bude proměněno na ruble a ruble půjdou dál do Gazpromu. S tou další operací my už nic nemáme. Pro nás je rozhodující, že budeme platit v eurech do Gazprombank," řekl Sulík.
Slovenský ministr hospodářství v dubnu připouštěl platby za plyn v rublech, jak to nově vyžaduje Moskva. Sulík za to čelil kritice některých kolegů z vládní koalice. Gazprom před třemi týdny zastavil tok suroviny do Polska a Bulharska. Zdůvodnil to tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, což obě evropské společnosti označily za porušení smluv.
Slovensko je závislé na dodávkách ruského plynu. "Tento i minulý týden tečou nadprůměrná množství navzdory tomu, že jedna přečerpávací stanice na Ukrajině byla zavřena. Ruská strana způsobený výpadek nahradila a plyn nám teče přes Lanžhot, tedy z Česka, je to ale ruský plyn. Předpokládám, že to je plyn, který přitéká přes Nord Stream 1," řekl Sulík.
Provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU minulý týden oznámil přerušení tranzitu ruského plynu do Evropy přes měřicí stanici Sochranovka. Krok zdůvodnil aktivitami ruských okupačních sil.
Gazprom dlouhodobě zajišťoval dodávky plynu na Slovensko hlavně přes Ukrajinu. Na červen ale ruský koncern nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export plynu do Evropy přes Slovensko prostřednictvím hraničního uzlu Veľké Kapušany. Na tyto rezervace má vliv i poptávka ze strany odběratelů.
Matovič chce zdanit ruskou ropu zpracovávanou v zemi
Slovenský ministr financí Igor Matovič navrhne vládě zvláštní zdanění ruské ropy, která se zpracovává na Slovensku. Matovič dnes novinářům řekl, že stát by z nové daně mohl získat kolem 290 milionů eur (7,2 miliardy korun) ročně. Po schválení předlohy vládou by měl materiál ve zrychleném režimu posoudit parlament. Jedna ze čtyř vládních stran, která dlouhodobě vystupuje proti zvyšování daní, nejnovější Matovičův návrh odmítla.
Ruskou ropu na Slovensku využívá rafinerie Slovnaft z maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL. Někteří analytici dříve tvrdili, že skupina MOL těží z toho, že ruská ropa se v souvislosti s návrhy na zavedení embarga na její dovoz do EU prodává se slevou.
Podle Matoviče by zmíněná daň neměla vyústit ve zvyšování maloobchodních cen pohonných hmot na Slovensku, kde nejvíce čerpacích stanic provozuje Slovnaft. Průměrná cena litru benzinu Natural 95 v zemi na začátku tohoto měsíce vystoupala na nové maximum 1,776 eura (43,90 koruny).
Není jisté, zda Matovič návrh na zdanění ruské ropy prosadí. Liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) ministra hospodářství Richarda Sulíka se vyslovila proti jakékoliv nové dani. "Tento návrh ministra financí jsme nemohli dosud vetovat, protože jsme se o nové dani dozvěděli až z tiskové konference. Veto si ovšem uplatníme, protože tato daň s jistotou povede k vyšším cenám benzinu a nafty," uvedl Sulík v prohlášení, které ČTK poskytla SaS. Dodal, že už samotné předložení návrhu Matovičem na středečním jednání vlády by strana považovala za vážné porušení koaliční smlouvy.
SaS se už dříve postavila také proti návrhu zvýšit zvláštní daň podnikům z regulovaných sektorů ekonomiky, ze kterého chce Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) financovat plánovanou vyšší podporu rodin s dětmi. Tu Matovič označuje za pomoc obyvatelům v době vysoké inflace. SaS naopak prosazuje příspěvky pouze pro lidi s nižšími příjmy a nikoliv poskytování plošných pobídek bez ohledu na příjem rodin.
Sulík dříve podpořil zákaz dovozu ruské ropy do EU, žádal ale tříleté přechodné období. EU se dosud na embargu pro dovoz ruské ropy neshodla, a to kvůli odmítavému postoji Maďarska.
Související
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
Slovensko , Richard Sulík , plyn , Igor Matovič (OLaNO) , ropa
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 30 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 52 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek