První reakce politiků: Smer mlčí, Hlas chce rozhodovat o koalici

Předčasné parlamentní volby na Slovensku dopadly jinak, než avizovaly první exit polly. Vítězem je Smer-SD, ovšem na vyjádření Roberta Fica se stále čeká. Zásadní stanovisko nepřednesli ani zástupci Progresivního Slovenska. Optimismus zavládl u Hlasu, jehož členové se domnívají, že rozhodnou o budoucí koalici. 

Zatímco politici Smeru před novináře zatím nepředstoupili, předseda PS Michal Šimečka tak sice nad ránem učinil, ale konstatoval, že nemá jasnější obraz o výsledcích voleb. "Ani nedokážu říct zásadní politické stanovisko směrem k tomu, jak to bude vypadat. Zatím je příliš brzy na to, abychom vůbec hodnotili, zda je výsledek úspěšný anebo neúspěšný," uvedl

Optimismus zavládl v řadách třetího Hlasu, jehož zisk předčil očekávání. Zástupci strany se domnívají, že výsledek umožňuje, ale i brání vzniku koalice. "Nejsme vítěz voleb, proto budeme čekat, kdo dostane pověření na sestavení vlády a začnou oficiální jednání. Až v jejich průběhu se ukáže, jaká vláda má šanci vzniknout," řekl předseda Hlasu Peter Pellegrini.

Lídr koalice OĽANO Igor Matovič ještě v noci věřil, že se probudí do rána, kdy nebudou mít strany SMER-SD, Hlas-SD, Republika a SNS, které označuje jako "mafii", jasnou většinu. S lídry ostatních stran zatím nekomunikoval. "Myslím si, že je to úplně zbytečná komunikace předtím, než budeme všichni znát definitivní výsledky," poznamenal expremiér. 

SaS už v uplynulých hodinách přiznala, že očekávala lepší výsledek. "Zažili jsme už i veselejší chvíle. Na druhé straně poté, co se všechno událo a jaké byly za posledních 16 až 18 měsíců turbulentní časy, myslím si, že naši voliči nám dali šanci, ale zároveň zvedli varovný prst, abychom to dělali pořádně," konstatoval předseda strany Richard Sulík.

Podle předsedy SNS Andreje Danka existuje po volbách naděje na pronárodní, prosociální vládu, která přinese řešení namísto chaosu. 

Na Slovensku je aktuálně sečteno přes 99 procent okrsků, do Národní rady se dostane sedm subjektů. Smer-SD získá necelých 23 procent hlasů, druhé Progresivní Slovensko atakuje 18 procent. Přes desetiprocentní zisk se dostal ještě Hlas-SD se 14,71 %. 

Související

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Robert Fico Smer SD Michal Šimečka Peter Pellegrini Richard Sulík Igor Matovič (OLaNO) Andrej Danko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy