Boris Kollár (Sme rodina)

 Robert Fico

Slovensko prožívá politickou kampaň před volbami do Národní rady. Fico obviňuje NATO z vměšování

Slovenští politici ze všech stran si jdou po krku dlouhodobě, boje se však s nastupující kampaní zintenzivňují. Nejdále zašel Robert Fico s tvrzením, že NATO spustilo kampaň proti opozici. Podle něj státní úředníci do Bruselu přinesli obavy, že s nástupem současných opozičních stran k moci Slovensko z Aliance vystoupí. Takovéto dezinformační narativy Fico šíří dlouhodobě a dostává se mu za to patřičné kritiky. Minulý týden přední strany odmítly otevřít mimořádnou schůzi NR, protože na ní Fico chtěl probírat právě kampaň NATO. 
Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.
Petr Pavel

Pavel se sešel s Kollárem, mluvili o pomoci Ukrajině i o volbách v na Slovensku

Česká republika i Slovensko by měly mít možnost zapojit se do poválečné obnovy Ukrajiny, které obě země nyní pomáhají. Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár to řekl novinářům po dnešní schůzce s českým prezidentem Petrem Pavlem. Oba politici podle Kollára hovořili nejen o pomoci Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do této země, ale i o předčasných volbách na Slovensku.
Eduard Heger

Slovenská vládní koalice čelí sporům kvůli plánovaným změnám v justici

Slovenskou vládní koalici rozdělily plánované změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce policie, prokuratury a soudů, které minulý týden ohlásil premiér Eduard Heger. Šéf vládního hnutí Jsme rodina a předseda parlamentu Boris Kollár pod hrozbou odchodu z koalice dnes odmítl oslabení pravomoci generálního prokurátora, kterého šéf prokuratury využil například při zrušení stíhání někdejšího šéfa civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského či spoluzakladatele finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.
Národná rada Slovenskej republiky

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců včetně Kotleby

Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi Národní rady do příštího týdne. Kvůli infikovaným poslancům a jejich kolegům, kteří nastoupili do karantény, by se jednání parlamentu patrně nemohl zúčastnit potřebný počet zákonodárců. Přerušení schůze do 3. listopadu dnes oznámil místopředseda sněmovny Gábor Grendel.
Státní hranice České republiky

Šéfové parlamentů ČR, SR a Rakouska: Hranice zavírat nechceme

Šéfové parlamentů Rakouska, Česka a Slovenska se shodli, že i přes vyšší počty odhalených případů nákaz koronavirem z posledních dnů by hranice mezi jejich zeměmi měly zůstat otevřené. Informovala o tom agentura APA po nedělním jednání předsedů parlamentů těchto zemí na zámku Grafenegg na severu Rakouska.
Boris Kollár

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila novou vládní koalici premiéra Igora Matoviče. Sám Kollár rezignaci z čela sněmovny odmítl a naznačil možnost odchodu svého hnutí Jsme rodina z koalice. Proti plagiátorům v politice se dnes v centru Bratislavy konala demonstrace.
Igor Matovič

100 dní nové slovenské vlády: V koalici to už skřípe, čelila první vážné kauze

Pandemie nemoci covid-19 poznamenala na Slovensku dosavadní vládnutí nové čtyřčlenné koalice premiéra Igora Matoviče, která slíbila změnu stylu vládnutí i boj proti korupci. Zatímco pandemii po zdravotní stránce Slovensko podle odborníků i opozice zvládlo, v první větší kauze předáci koalice dosud postupovali podobně jako politici v předchozí vládě pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD). Konzervativní část koalice po ústupu koronaviru zase přišla s návrhy na změny v pravidlech interrupcí.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu

Vystrčil přijel do Bratislavy. Ocenil ČR a Slovensko za boj s koronavirem

Česko i Slovensko se dobře vypořádaly s krizí kolem koronaviru, stejně dobře je třeba zvládnout i následný vývoj včetně nastartování ekonomiky. Šéf českého Senátu Miloš Vystrčil to dnes řekl během návštěvy Slovenska, své první zahraniční cesty od únorového zvolení šéfem horní komory českého parlamentu.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy