Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila novou vládní koalici premiéra Igora Matoviče. Sám Kollár rezignaci z čela sněmovny odmítl a naznačil možnost odchodu svého hnutí Jsme rodina z koalice. Proti plagiátorům v politice se dnes v centru Bratislavy konala demonstrace.

Kollár podle některých politiků a médií ve své diplomové práci, kterou obhájil v roce 2015, kdy získal titul magistr, kopíroval celé pasáže, aniž uvedl použité zdroje. Kvůli tomu ho dvě menší vládní vládní strany, Svoboda a solidarita i strana Za lidi, vyzvaly k odstoupení z funkce předsedy Národní rady. Kollár to označil za vydírání a nepřímo hovořil i o možnosti odchodu svého hnutí z koalice, která vznikla po únorových parlamentních volbách.

Za odchod plagiátorů ze slovenské politiky byla dnes z iniciativy občanských aktivistů svolána do centra Bratislavy demonstrace, která ale větší množství lidí nepřilákala. Na Slovensku jsou kvůli koronaviru až na výjimky zakázány hromadné akce s účastí více než 1000 osob.

"Opět vidíme, že předseda Národní rady odmítá převzít odpovědnost, že byl usvědčen z plagiátorství. Jeho výmluvy před námi neobstojí," řekla v projevu jedna z organizátorek protestu.

Kollára nepřímo kritizovala i prezidentka Zuzana Čaputová. "Slovenští občané své hodnotové preference ukázali mnohokrát, naposledy ve volbách letos v únoru, když zvolili změnu, protože nebyli spokojeni s nespravedlností a neférovostí. O to větší nároky a očekávání jsou spojené s těmi, kteří po volbách převzali moc," uvedla hlava slovenského státu.

List Denník N s odvoláním na zástupce vládních stran napsal, že rozpad nynější koalice je nepravděpodobný. Podle deníku Kollár možná sám navrhne své odvolání ve sněmovně, návrh by ale neměl při hlasování získat potřebnou většinu.

K výzvám ke Kollárově demisi se nepřidal premiér Matovič, jehož protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti parlamentní volby přesvědčivě vyhrálo. Zdůvodnil to zájmem udržet koalici. Na sociální síti napsal, že na jejím rozpadu má zájem mafie, která 12 let rozkrádala Slovensko; motivem je podle něj balík peněz z chystaného unijního fondu obnovy.

Matovič ještě jako opoziční politik požadoval rezignaci předchozího šéfa sněmovny Andreje Danka, který rovněž čelil kritice za opisování ve své rigorózní práci.

Bez poslanců Kollárova hnutí by zbylé tři vládní strany měly ve sněmovně jen těsnou většinu tří hlasů. Celá čtyřkoalice má nyní dostatek hlasů i na prosazení ústavních změn, čehož chce Matovič využít například ke schválení opatření zaměřených na očistu justice. Ta po březnovém obvinění 13 soudců čelí největší korupční kauze v novodobých dějinách země.

Související

Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

Více souvisejících

Slovensko Boris Kollár (Sme rodina)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy