GLOSA | Události Petra Nutila: Neuvěřitelná plodnost politika, hořící Francie a středeční extáze

Milí moji, týden se s týdnem sešel a je tu další díl souhrnu báječně absurdních událostí, které jsou ale jako vždy zcela pravdivé. 

Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár oznámil světu radostnou novinu. Bude znovu otcem! Vím, na tom není nic extra zajímavého, jenomže toto dítě pana Kollára bude už třinácté. A všechny ty děti má dohromady s jedenácti ženami. Gratulujeme. A přestože už od Cimrmana víme, že být sexuální štvanec, spermon a erektik není žádný med, držíme Borisovi palce do dalších, neméně plodných let. Nicméně. 

Zábavné na tom je třeba to, že pan Kollár je lídrem strany SME RODINA, jedno z jejich hesel je Pracujeme srdcem a v poslední době se ve slovenském parlamentu blýskli třeba schválením zákona o pomoci matkám samožititelkám. A kromě toho o něm jedna z žen, se kterou má děti bulváru svěřila, že se dětmi se nesetkává a o tom, jak vypadá mladší syn, nemá ani ponětí. Tak tolik k rozdílu mezi politickým marketingem a realitou.  

Připomíná mi to ten prastarý vtip, co se dá skvěle adaptovat i na naše poměry, totiž jestlipak víte, jaký je rozdíl mezi demokracií a demokracií uvnitř hnutí ANO? Asi jako mezi okem a kuřím okem.  

Svědčí o tom rozkošný boj v ostravské pobočce ANO, jehož čelo v únoru opustil ostravský primátor Tomáš Macura, když podle vlastních slov ztratil naději na to, aby se hnutí vrátilo do směru, které mělo po svém založení. Jen pro pořádek, Macura za ANO byl v zastupitelstvu už od roku 2014 a tak si v redakci marně lámeme hlavu, v jaké verzi multivesmíru se až do letoška pohyboval, že měl naději na nějaký normální vývoj téhle partaje složené výhradně z kývajících surikat, zaměstnaných argobaronem, ale budiž. Ne nadarmo se říká, lepší pozdě než nikdy, žejo.  

Lidovecký ministr Marián Jurečka odvolal generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona, ten si ale předchozí jednání ale nahrál a poslal do novin. Na nahrávce mu Jurečka nabídl mimořádnou odměnu, pokud rezignuje, jinak mu dá špatné služební hodnocení a ukončí spolupráci. Psali jsme o tom zde. V normálním světě se tomu říká nabídka která se nedá odmítnout a pokud by vás zajímaly pokročilejší aplikace tohohle principu, kupříkladu jemné náznaky ve formě uříznuté koňské hlavy v posteli, pusťte si třeba oscarový film Kmotr. Jurečka by rozhodně tak daleko nikdy nezašel, přesto jeho vyjednávání v této věci lze hodnotit jako poněkud neobratné.  Když už nic, tak by měl vědět, že podobné nabídky nikdy nepředává boss, například.  

Zkraje týdne jsme s Ondřejem Férem vypustili nový díl podcastu Mezi proudy a podívali jsme se v něm na zoubek demonstracím na václavském Václaváku, řešili jestli jsme sledovali inauguraci nebo korunovaci prezidenta a zamysleli se nad budoucností malých politických stran. Poslednout si jej můžete tady.  

Vladimír Putin poslal do okupovaného Mariupolu dvojníka, aby se tam objímal s Moskvy dovezenými agenty a nechal se od nich pochválit za osvobození.  

Analýza odpadních vod ukázala, že Pražané užívají extázi nejvíc ve středu. Z toho, že extáze  má značné stimulační účinky, takže je konzument schopen zvýšené fyzické aktivity, aniž by pociťoval odpovídající únavu lze dobře vyvodit jednoduchý závěr, že Pražanům prostě docházejí síly už v polovině týdne. A to asi není úplně dobrá zpráva. A navíc to odnášejí i zvířata. 

Byli to totiž právě lidé z Prahy, kteří pomáhali vybrat jméno pro nově narozené mládě luskouna v pražské ZOO. O vlivu omamných a psychotropních látek vypovídá, že se chudák mládě bude jmenovat Šiška.  

ČSSD se v průzkumech vyhoupla nad 5 procent. Nehledejme za tím výsledek nějaké usilovné práce téhle zmírající kdysivládní partaje, jako spíš aplikaci starého dobrého českého rčení, které říká, že kdo nic nedělá, ten nic nezkazí.  

Ve Francii pokračovaly demonstrace a stávky proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky. Kromě toho taky lidé zapalovali auta a bojovali s policií. Inu, Francouzi znovu dokazují, že jsou národem revolucionářů, kteří se nebojí stavět barikády při každé vhodné příležitosti. Naše vláda může děkovat bohu, že Češi si vystačí nadáváním na Facebooku a opatrného frfňání u piva.  

A to je pro dnešek všechno. Na viděnou příští týden! 

Související

Více souvisejících

Boris Kollár (Sme rodina) glosa

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy