Šéfové parlamentů ČR, SR a Rakouska: Hranice zavírat nechceme

Šéfové parlamentů Rakouska, Česka a Slovenska se shodli, že i přes vyšší počty odhalených případů nákaz koronavirem z posledních dnů by hranice mezi jejich zeměmi měly zůstat otevřené. Informovala o tom agentura APA po nedělním jednání předsedů parlamentů těchto zemí na zámku Grafenegg na severu Rakouska.

"Shodli jsme se na tom, že by se už zavírat hranice neměly plošně, pokud se nestane opravdu něco mimořádného a že minimálně by se to mělo nějakým způsobem s větším předstihem komunikovat," řekl dnes ČTK předseda české Sněmovny Radek Vondráček. "Všechny ty tři státy na to máme stejný názor. Že už by se měla řešit jen lokální ohniska, že by se to mělo řešit nějakou chytrou aplikací a že už bychom neměli ohrožovat ekonomiky," podotkl.

"Vzájemně jsme se ujistili, že zavření hranic by mělo být až tím posledním řešením," uvedl podle slovenské tiskové agentury TASR předseda slovenského parlamentu Boris Kollár. Dodal, že jeho země neomezí cestování takzvaných pendlerů, kteří ze Slovenska jezdí do Rakouska pracovat.

#OeNRP Sobotka ist im Schloss Grafenegg mit seinen Amtskollegen Boris Kollár aus der Slowakei und @vondraczech aus der Tschechischen Republik zusammengetroffen. Im Zentrum der Unterredung standen die parl. Zusammenarbeit der drei Nachbarländer sowie #COVID19. © PDion/Zinner pic.twitter.com/ljhb0xaXTv

— Parlament Österreich (@OeParl) August 30, 2020

"Epidemiologové musí jednat, ale my nesmíme zavírat ekonomiku, na tom jsme se všichni tři shodli. Hranice mezi sebou musíme mít otevřené, aby ekonomika mohla fungovat," citovala Kollára slovenská média. Zavření hranic je podle něj ve hře jen v případě velmi vážného nebezpečí, které však nyní nehrozí.

Předsedové parlamentů tří sousedních zemí hovořili podle APA v neděli o rozhodnutí Maďarska uzavřít od úterý své hranice pro cizince a o situaci v Bělorusku, uvedla APA. Shodli se, že je nutné projevovat solidaritu s běloruským lidem a tamní občanskou společností.

Šéfové parlamentů jednali v rámci takzvaného slavkovského formátu, který byl vytvořen v lednu 2015 ve Slavkově u Brna s cílem rozvíjet spolupráci Česka, Rakouska a Slovenska zejména v oblasti sousedských vztahů a evropských politik.

Související

Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

hranice Boris Kollár (Sme rodina) Rakousko Slovensko Radek Vondráček (ANO) Maďarsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy