100 dní nové slovenské vlády: V koalici to už skřípe, čelila první vážné kauze

Pandemie nemoci covid-19 poznamenala na Slovensku dosavadní vládnutí nové čtyřčlenné koalice premiéra Igora Matoviče, která slíbila změnu stylu vládnutí i boj proti korupci. Zatímco pandemii po zdravotní stránce Slovensko podle odborníků i opozice zvládlo, v první větší kauze předáci koalice dosud postupovali podobně jako politici v předchozí vládě pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD). Konzervativní část koalice po ústupu koronaviru zase přišla s návrhy na změny v pravidlech interrupcí.

Novou koalici s ústavní většinou ve sněmovně vytvořilo Matovičovo protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které přesvědčivě vyhrálo únorové parlamentní volby. OLaNO složilo vládu s hnutím Jsme rodina, dále s liberální stranou Svoboda a solidarita (SaS) a novou stranou Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. Po volební porážce skončila v opozici strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.

Matovičův kabinet nastoupil do úřadu v březnu, zhruba dva týdny poté, co země zaznamenala první potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru. "Nástup nové vlády byl netradiční, stejně jako období, které ji čekalo hned po uvedení do funkce, a to období poznamenané pandemií covidu-19. Vláda tak nefungovala za standardních okolností," řekla ČTK politoložka Aneta Világi. I sám Matovič už dříve řekl, že ve volbách získal podporu od lidí k boji s korupcí, ale dostal k tomu "koronu".

Slovensko se zařadilo v Evropě k zemím s nízkým počtem potvrzených případů covidu-19 i úmrtí pacientů s novým koronavirem. "Tuto situaci vláda zvládla dobře. Vděčí za to i tomu, že přístup občanů byl velmi zodpovědný. Lidé v zájmu minimalizace nákazy dodržovali omezení," uvedla Világi.

Už v době pandemie se podle Világi ukázalo, že existuje názorová rozdílnost mezi členy koalice, ve které mají převahu konzervativci před spíše liberálními politiky. "Projevilo se to hlavně tím, jak restriktivní by měla být koronavirová opatření ohledně ekonomiky," připomenula politoložka slovní přestřelky mezi Matovičem a šéfem SaS Richardem Sulíkem. Zatímco Matovič volil opatrnější přístup k uvolňování omezení, Sulík jako ministr hospodářství prosazoval rychlejší odbourávání karanténních opatření v zájmu snížení negativních dopadů koronaviru na ekonomiku.

Někteří podnikatelé, ale i opozice tvrdili, že finanční pomoc podnikatelům a obyvatelstvu od státu v době pandemie byla nedostatečná a zaostala za jinými státy.

Konzervativní křídlo koalice zase představilo návrhy týkající se potratů, které ale samotné umělé přerušení těhotenství nezakazují. Předloha počítá například s prodloužením lhůty na vykonání samotného zákroku od jeho požádání a také se změnami ve finanční a sociální oblasti v zájmu omezení počtu interrupcí, který v zemi dlouhodobě klesá.

Zatímco krize kolem koronaviru koalici podle politoložky spíše stmelovala, časem se patrně projeví rozdílné postoje. "Soudržnost koalice bude jistým způsobem na přetřesu dne. Máme signály, že minimálně premiér v rétorické rovině je ochoten udělat maximum a velmi zvažovat, jak vyvozovat důsledky, právě kvůli tomu, aby koalice zůstala pohromadě," řekla Világi.

Matovič v plagiátorské kauze nynějšího předsedy sněmovny a šéfa hnutí Jsme rodina Borise Kollára řekl, že nechce ohrozit koalici, byť jako opoziční politik za předchozí vlády požadoval rezignaci tehdejšího šéfa sněmovny Andreje Danka za to, že opisoval ve své rigorózní práci. Sám Kollár, který podle médií do své diplomové práce zkopíroval bez uvedení zdroje pasáže z jiných textů, rezignovat odmítl. Tvrdil, že magisterské studium absolvoval v souladu se zákonem.

Strany, jež vytvořily vládu, sice podle Világi slibovaly morální obrodu politiky, ale některé kroky tomu nenasvědčují. "Existují signály, které ́mohou vést ke zklamání voličů," uvedla politoložka například ke zmíněné kauze Kollára.

Vláda podle Világi může mít proti sobě opozici v podobě připravované nové strany expremiéra Petera Pellegriniho, který vystoupil ze Směru-SD a kterého podpořila část poslanců Ficovy strany "Pokud bude Pellegrini dělat šikovně opoziční politiku, tak jeho strana může tvořit alternativu. Může lákat i ty voliče, kteří požadovali očistu ve Směru-SD," řekla. Pellegrini patří k nejpopulárnějším politikům na Slovensku.

Související

Více souvisejících

Igor Matovič (OLaNO) vláda SR Slovensko Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) hnutí Jsme rodina Za lidi (Kiskova strana) Boris Kollár (Sme rodina)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

Útok na dětskou nemocnici: Kyjev vyzval ICC, aby jednal. MAAE masakr odsoudila

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin vyzval Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil Rusko kvůli raketovému útoku na dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy