100 dní nové slovenské vlády: V koalici to už skřípe, čelila první vážné kauze

Pandemie nemoci covid-19 poznamenala na Slovensku dosavadní vládnutí nové čtyřčlenné koalice premiéra Igora Matoviče, která slíbila změnu stylu vládnutí i boj proti korupci. Zatímco pandemii po zdravotní stránce Slovensko podle odborníků i opozice zvládlo, v první větší kauze předáci koalice dosud postupovali podobně jako politici v předchozí vládě pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD). Konzervativní část koalice po ústupu koronaviru zase přišla s návrhy na změny v pravidlech interrupcí.

Novou koalici s ústavní většinou ve sněmovně vytvořilo Matovičovo protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které přesvědčivě vyhrálo únorové parlamentní volby. OLaNO složilo vládu s hnutím Jsme rodina, dále s liberální stranou Svoboda a solidarita (SaS) a novou stranou Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. Po volební porážce skončila v opozici strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.

Matovičův kabinet nastoupil do úřadu v březnu, zhruba dva týdny poté, co země zaznamenala první potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru. "Nástup nové vlády byl netradiční, stejně jako období, které ji čekalo hned po uvedení do funkce, a to období poznamenané pandemií covidu-19. Vláda tak nefungovala za standardních okolností," řekla ČTK politoložka Aneta Világi. I sám Matovič už dříve řekl, že ve volbách získal podporu od lidí k boji s korupcí, ale dostal k tomu "koronu".

Slovensko se zařadilo v Evropě k zemím s nízkým počtem potvrzených případů covidu-19 i úmrtí pacientů s novým koronavirem. "Tuto situaci vláda zvládla dobře. Vděčí za to i tomu, že přístup občanů byl velmi zodpovědný. Lidé v zájmu minimalizace nákazy dodržovali omezení," uvedla Világi.

Už v době pandemie se podle Világi ukázalo, že existuje názorová rozdílnost mezi členy koalice, ve které mají převahu konzervativci před spíše liberálními politiky. "Projevilo se to hlavně tím, jak restriktivní by měla být koronavirová opatření ohledně ekonomiky," připomenula politoložka slovní přestřelky mezi Matovičem a šéfem SaS Richardem Sulíkem. Zatímco Matovič volil opatrnější přístup k uvolňování omezení, Sulík jako ministr hospodářství prosazoval rychlejší odbourávání karanténních opatření v zájmu snížení negativních dopadů koronaviru na ekonomiku.

Někteří podnikatelé, ale i opozice tvrdili, že finanční pomoc podnikatelům a obyvatelstvu od státu v době pandemie byla nedostatečná a zaostala za jinými státy.

Konzervativní křídlo koalice zase představilo návrhy týkající se potratů, které ale samotné umělé přerušení těhotenství nezakazují. Předloha počítá například s prodloužením lhůty na vykonání samotného zákroku od jeho požádání a také se změnami ve finanční a sociální oblasti v zájmu omezení počtu interrupcí, který v zemi dlouhodobě klesá.

Zatímco krize kolem koronaviru koalici podle politoložky spíše stmelovala, časem se patrně projeví rozdílné postoje. "Soudržnost koalice bude jistým způsobem na přetřesu dne. Máme signály, že minimálně premiér v rétorické rovině je ochoten udělat maximum a velmi zvažovat, jak vyvozovat důsledky, právě kvůli tomu, aby koalice zůstala pohromadě," řekla Világi.

Matovič v plagiátorské kauze nynějšího předsedy sněmovny a šéfa hnutí Jsme rodina Borise Kollára řekl, že nechce ohrozit koalici, byť jako opoziční politik za předchozí vlády požadoval rezignaci tehdejšího šéfa sněmovny Andreje Danka za to, že opisoval ve své rigorózní práci. Sám Kollár, který podle médií do své diplomové práce zkopíroval bez uvedení zdroje pasáže z jiných textů, rezignovat odmítl. Tvrdil, že magisterské studium absolvoval v souladu se zákonem.

Strany, jež vytvořily vládu, sice podle Világi slibovaly morální obrodu politiky, ale některé kroky tomu nenasvědčují. "Existují signály, které ́mohou vést ke zklamání voličů," uvedla politoložka například ke zmíněné kauze Kollára.

Vláda podle Világi může mít proti sobě opozici v podobě připravované nové strany expremiéra Petera Pellegriniho, který vystoupil ze Směru-SD a kterého podpořila část poslanců Ficovy strany "Pokud bude Pellegrini dělat šikovně opoziční politiku, tak jeho strana může tvořit alternativu. Může lákat i ty voliče, kteří požadovali očistu ve Směru-SD," řekla. Pellegrini patří k nejpopulárnějším politikům na Slovensku.

Související

Více souvisejících

Igor Matovič (OLaNO) vláda SR Slovensko Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) hnutí Jsme rodina Za lidi (Kiskova strana) Boris Kollár (Sme rodina)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy