Srbsko se dohodlo s Rakouskem a Maďarskem na posílení společných hlídek na jižní hranici a systému vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Bělehrad na žádost Bruselu rovněž sladí svou vízovou politiku s Evropskou unií tak, aby oslabil nelegální migraci na takzvané balkánské trase.
"Společně jsme se domluvili, že s podporou Maďarska a Rakouska nasadíme více policistů na hranici se Severní Makedonií," řekl podle agentury Beta srbský prezident Aleksandar Vučić s tím, že "obrannou linii" před nelegální migrací je třeba přesunout na jih. Podle něj se Srbsko potýká s problémy na své severní hranici, kde se migranti směřující do EU momentálně hromadí.
Vučić dále uvedl, že s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem dosáhl dohody také na vracení těch migrantů, kteří v Rakousku či Maďarsku nemají nárok na poskytnutí azylu. Náklady na vyhošťování migrantů ze Srbska do zemí jejich původu budou sdílet všechny tři zúčastněné země, dodal.
Srbsko podle Vučiče zavedlo vízový režim s Tuniskem a učiní tak i v případě dalších dvou zemí, čímž bude mít sladěnou vízovou politiku s EU. Brusel v uplynulých týdnech naléhal na Bělehrad, aby zavedl víza s některými zeměmi, jejichž občané ve zvýšené míře využívali srbské území ve snaze dostat se dále do EU.
Evropská pohraniční agentura Frontex za posledních devět měsíců eviduje více než 106.000 nelegálních vstupů do EU ze zemí západního Balkánu, což je o 170 procent více než ve stejném období loňského roku. Některé státy včetně Rakouska nebo Česka kvůli tomu zpřísnily kontroly na vnitřních hranicích EU.
Související

Rusko chce rozpoutat další konflikt? EU posílá do Bosny další vojáky

Drama v Srbsku: Poslanci v parlamentu odpálili slzný plyn, pak se poprali s ostrahou
Srbsko , migrace , Rakousko , Maďarsko , Aleksandr Vučič (srbský prezident)
Aktuálně se děje
včera

Palác prý něco tají. S rakovinou bojující Karel III. může umřít, tvrdí novinářka
včera

Dvě ženy jdou za vraždu vůdce kutnohorské sekty za mříže, rozhodl soud
včera

Překvapivý konec hledání nového kouče Sparty. Na Letnou se vrací Brian Priske
včera

Počasí udělá lidem radost. Tropy vyvrcholí v neděli, pak přijde změna
včera

Thunbergová je divná, prohlásil Trump. Aktivistka mu úder vrátila
včera

Rozmach Starlinku díky Trumpovi? Nové informace odhalují, jak úzká byla jeho spolupráce s Muskem
včera

Putin není šílený. Vraždí civilisty, aby obnovil imperiální slávu Ruska, tvrdí experti
včera

Evropě se díky Trumpovi otevřela jedinečná možnost. Má ale odvahu ji využít?
včera

Odplata za "monstrózní" výroky: Británie zavedla protiizraelské sankce
včera

Velká Británie chce odradit Rusko. Ukrajině dá 100 000 dronů
včera

Izrael vyhodil ze země Gretu Thunbergovou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Masakr ve Štýrském Hradci: Po střelbě ve škole je deset mrtvých, většinu tvoří děti
včera

EU nad americkým zákazem potratů kroutí hlavou. Sama přitom nutí ženy cestovat za interrupcí tisíce kilometrů
Aktualizováno včera

Eva Decroix se ujala funkce ministryně spravedlnosti. Nahradila Pavla Blažka po vypuknutí bitcoinové aféry
včera

Čína poslala své letadlové lodě do Tichomoří. Není jasné proč
včera

Svět čelí skryté, ale hluboké krizi. OSN poprvé vydala vážné varování
včera

"Puč" v USA: Kennedy Jr. porušil slib, odvolal celý poradní výbor CDC pro vakcíny, dosadí do něj své lidi
včera

Moldavsko čelí ruské hrozbě: Kreml pošle do Podněstří dalších 10 tisíc vojáků
včera

Trump poslal do Los Angeles tisíce dalších vojáků. Zadržené odváží neznámo kam
včera
Měsíční předpověď počasí. Letošní léto bude začínat pozvolna
Až do úvodních dnů letních prázdnin vidí meteorologové v nejnovějším dlouhodobém výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Úplně nejlepší zprávy pro dovolenkáře nemají. Nadprůměrně teplé počasí se zatím neočekává.
Zdroj: Jan Hrabě