Třetí incident za měsíc. Ruská stíhačka světlicí poničila další americký dron nad Sýrií

Nad Sýrií během neděle došlo k dalšímu incidentu mezi ruskou stíhačkou a americkým dronem. Podle americké armády ruský stroj poškodil bezpilotní letoun MQ-9 Reaper tím, že vypustil v jeho blízkosti světlici. Washington situaci oznámil až v úterý, jak uvedl list Wall Street Journal

Americký dron zvládl ztěžka doletět na základnu v regionu. „K epizodě došlo, když ruské letadlo proletělo několik metrů od dronu, který byl na misi proti Islámskému státu, a vypustilo světlice z pozice přímo nad jeho hlavou,“ sdělil vrchní velitel amerického letectva v regionu Alexus Grynkewich.

Konfrontace byla podle WSJ velmi podobná březnovému incidentu nad Černým mořem. Ruská stíhačka Su-27 při něm zasáhla vrtuli amerického pozorovacího dronu MQ-9, tenkrát ale Američané neměli tolik štěstí a museli nechat bezpilotní letoun spadnout do vody.

Dva incidenty mezi ruskými stíhačkami a americkými drony se odehrály už začátkem července, upozornily na ně EuroZprávy.cz. Podle generála Grynkewiche začaly ruské stíhačky Su-35 tyto bezpilotní letouny v prvním případě obtěžovat, přičemž před ně shodily světlice. Situace se ještě zhoršila, když jeden z ruských pilotů před americký dron vletěl a spustil přídavné spalování letadla, což ztížilo ovládání americkému dronu. 

Ačkoli se americké a ruské bojové letouny na Blízkém východě dosud nesetkaly, dochází nad Sýrií a nad Středozemním mořem k manévrům, které zvyšují riziko neúmyslného střetu. Generál Grynkewich vyzval ruské síly v Sýrii, aby přestaly s tímto bezohledným chováním a umožnily soustředit se na trvalou porážku Islámského státu.

Ani ne o 24 hodin později další ruská stíhačka ohrozila jiné americké bezpilotní letouny. „Ruské letouny shodily před drony světlice a proletěly nebezpečně blízko, čímž ohrozily bezpečnost všech zúčastněných letounů,“ uvedl Alex Grynkewich, jak upozornil server Deutsche Welle

„Ruské obtěžování, včetně blízkých průletů, jedním Su-34 a jedním Su-35, a vypouštění světlic přímo před MQ-9 trvalo téměř hodinu. Nešlo tedy o průlet, ale mnohem více o trvalou a neprofesionální interakci,“ doplnil mluvčí Centrálního velitelství vzdušných sil USA Michael Andrews. 

Ruská strana se však snaží svést vinu na Washington. Kontradmirál Oleg Gurinov, ruský vojenský představitel v Sýrii, uvedl, že americké bezpilotní letouny vletěly do oblasti, která byla využívána pro společná ruská a syrská vojenská cvičení.

Související

Dron MQ-9 Reaper.

Americký dron zlikvidoval vysoce postaveného teroristu z IS

Američané oznámili, že při pátečním dronovém útoku zabili v Sýrii vysoce postaveného člena teroristické organizace Islámský stát. Obětí má být Usáma Muhádžir. Jeho smrt údajně omezí schopnost IS organizovat a provádět teroristické útoky. 

Více souvisejících

MQ-9 Reaper Americká armáda (U.S. ARMY) Ruská armáda Sýrie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Írán

Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu

Podle zpráv amerických a izraelských médií udělaly Spojené státy zásadní krok k ukončení konfliktu s Íránem. Washington měl Teheránu předat patnáctibodový mírový plán, přičemž jako prostředník v této diplomatické aktivitě figuruje Pákistán, který se již dříve nabídl jako hostitel mírových rozhovorů. Ačkoliv Bílý dům existenci dokumentu zatím oficiálně nepotvrdil, média jako The New York Times či izraelský Kanál 12 již začala zveřejňovat jeho klíčové body.

před 59 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Bílém domě při příležitosti jmenování nového ministra pro vnitřní bezpečnost a nečekaně se rozpovídal o aktuálním stavu konfliktu s Íránem. Podle jeho slov je válka v podstatě u konce a Spojené státy již jednají s těmi správnými lidmi. Íránští představitelé prý po dohodě touží tak zoufale, jak jen je to možné.

před 1 hodinou

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce

Nový šéf americké vesmírné agentury NASA Jared Isaacman představil v úterý ve Washingtonu zásadní změny v dosavadních plánech na dobývání vesmíru. Ambiciózní vize zahrnuje především upravenou strategii pro vybudování základny na Měsíci. Ačkoliv agentura o trvalejším osídlení lunárního povrchu uvažuje dlouho, poprvé byl nyní zveřejněn konkrétní časový harmonogram a jasný plán postupu.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hormuzský průliv

Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem

Írán začal uplatňovat svůj rostoucí vliv nad jednou z nejdůležitějších námořních tras světa a od některých obchodních plavidel vyžaduje poplatky za průjezd Hormuzským průlivem. Podle informací agentury Bloomberg se jedná o neformální mýtné, které je vyžadováno nárazově. Platby za jednu plavbu mohou dosahovat až výše dvou milionů dolarů, což vyvolává značnou nervozitu na světových trzích.

včera

Petr Macinka

Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky

Ministr zahraničí Petr Macinka se rozhodl vynechat jednání vlastní vlády a místo toho odcestoval do Budapešti podpořit kampaň Viktora Orbána. Zatímco jeho kolegové v Praze zasedali, Macinka na summitu frakce Patrioti pro Evropu přednesl projev oslavující maďarský režim. Jeho absence na vládním jednání je smutným důkazem, kde leží jeho skutečné politické priority.

včera

Alí Abdolláhí Aliabádí

„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA

Íránská vojenská elita v úterý rázně odmítla tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa o probíhajících mírových rozhovorech a úvahy o pětidenním příměří označila za nepodložené. Mluvčí nejvyššího íránského vojenského velení prohlásil, že ozbrojené síly islámské republiky budou v probíhajícím konfliktu se Spojenými státy a Izraelem bojovat „až do úplného vítězství“. Toto prohlášení definitivně zchladilo naděje na brzkou deeskalaci, o které Trump informoval v uplynulých dnech.

včera

 J. D. Vance

Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance

Americký viceprezident JD Vance by se mohl stát hlavním vyjednavačem Spojených států v připravovaných mírových rozhovorech s Íránem, které se pokouší zprostředkovat Pákistán. Diplomatické zdroje naznačují, že k setkání v Islámábádu by mohlo dojít již tento týden. Tato iniciativa následuje po nedělním telefonátu mezi Donaldem Trumpem a šéfem pákistánské armády Ásimem Munírem, jehož tématem byl měsíc trvající válečný konflikt.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu

Ruské síly zahájily na východní Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu, do které nasadily desítky tanků a obrněných vozidel. Podle ukrajinské armády a vojenských analytiků nabírá tento útok na intenzitě právě v době, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadřuje vážné obavy z dopadů konfliktu na Blízkém východě na situaci ve své zemi, píše CNN.

včera

AfD (Alternativa pro Německo)

Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu

Evropští diplomaté a němečtí zákonodárci vyjadřují podle webu Politico vážné obavy z dalšího možného úniku důvěrných informací z Bruselu přímo do Kremlu. Hlavním zdrojem neklidu je přístup poslanců krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) do rozsáhlé databáze vnitroevropských dokumentů. Existuje důvodné podezření, že citlivé debaty o geopolitických otázkách, jako je financování Ukrajiny ze zmrazených ruských aktiv, jsou kvůli této straně vystaveny ruskému dohledu.

včera

Péter Szijjártó navštívil Česko

„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři

Evropská komise vyjádřila hluboké znepokojení nad zprávami, podle kterých maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó předával Rusku citlivé informace z interních jednání Evropské unie. Deník Washington Post s odvoláním na bezpečnostní činitele uvedl, že Szijjártó během přestávek na summitech pravidelně informoval svého ruského protějška Sergeje Lavrova. Maďarský ministr tato obvinění rezolutně odmítl a označil je za nesmyslné konspirační teorie a falešné zprávy.

včera

Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy a Írán vedly rozhovory, během nichž obě strany nalezly shodu v hlavních bodech. Podle jeho vyjádření by mohlo brzy dojít k uzavření dohody, která by ukončila probíhající válečný konflikt. Toto tvrzení však Teherán vzápětí popřel a označil jej za nepravdivé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy