Třetí incident za měsíc. Ruská stíhačka světlicí poničila další americký dron nad Sýrií

Nad Sýrií během neděle došlo k dalšímu incidentu mezi ruskou stíhačkou a americkým dronem. Podle americké armády ruský stroj poškodil bezpilotní letoun MQ-9 Reaper tím, že vypustil v jeho blízkosti světlici. Washington situaci oznámil až v úterý, jak uvedl list Wall Street Journal

Americký dron zvládl ztěžka doletět na základnu v regionu. „K epizodě došlo, když ruské letadlo proletělo několik metrů od dronu, který byl na misi proti Islámskému státu, a vypustilo světlice z pozice přímo nad jeho hlavou,“ sdělil vrchní velitel amerického letectva v regionu Alexus Grynkewich.

Konfrontace byla podle WSJ velmi podobná březnovému incidentu nad Černým mořem. Ruská stíhačka Su-27 při něm zasáhla vrtuli amerického pozorovacího dronu MQ-9, tenkrát ale Američané neměli tolik štěstí a museli nechat bezpilotní letoun spadnout do vody.

Dva incidenty mezi ruskými stíhačkami a americkými drony se odehrály už začátkem července, upozornily na ně EuroZprávy.cz. Podle generála Grynkewiche začaly ruské stíhačky Su-35 tyto bezpilotní letouny v prvním případě obtěžovat, přičemž před ně shodily světlice. Situace se ještě zhoršila, když jeden z ruských pilotů před americký dron vletěl a spustil přídavné spalování letadla, což ztížilo ovládání americkému dronu. 

Ačkoli se americké a ruské bojové letouny na Blízkém východě dosud nesetkaly, dochází nad Sýrií a nad Středozemním mořem k manévrům, které zvyšují riziko neúmyslného střetu. Generál Grynkewich vyzval ruské síly v Sýrii, aby přestaly s tímto bezohledným chováním a umožnily soustředit se na trvalou porážku Islámského státu.

Ani ne o 24 hodin později další ruská stíhačka ohrozila jiné americké bezpilotní letouny. „Ruské letouny shodily před drony světlice a proletěly nebezpečně blízko, čímž ohrozily bezpečnost všech zúčastněných letounů,“ uvedl Alex Grynkewich, jak upozornil server Deutsche Welle

„Ruské obtěžování, včetně blízkých průletů, jedním Su-34 a jedním Su-35, a vypouštění světlic přímo před MQ-9 trvalo téměř hodinu. Nešlo tedy o průlet, ale mnohem více o trvalou a neprofesionální interakci,“ doplnil mluvčí Centrálního velitelství vzdušných sil USA Michael Andrews. 

Ruská strana se však snaží svést vinu na Washington. Kontradmirál Oleg Gurinov, ruský vojenský představitel v Sýrii, uvedl, že americké bezpilotní letouny vletěly do oblasti, která byla využívána pro společná ruská a syrská vojenská cvičení.

Související

Dron MQ-9 Reaper.

Americký dron zlikvidoval vysoce postaveného teroristu z IS

Američané oznámili, že při pátečním dronovém útoku zabili v Sýrii vysoce postaveného člena teroristické organizace Islámský stát. Obětí má být Usáma Muhádžir. Jeho smrt údajně omezí schopnost IS organizovat a provádět teroristické útoky. 

Více souvisejících

MQ-9 Reaper Americká armáda (U.S. ARMY) Ruská armáda Sýrie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy