V Česku je všechno dražší, tamní premiér jezdí nakupovat k nám, píše německý tisk

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, český premiér Petr Fiala se nedávno vydal na nákup do Bavorska, což upoutalo pozornost i nejprodávanějšího německého deníku Bild. Ve svém nedělním videu, zveřejněném na sociální síti, Fiala porovnal nákup potravin v českém a německém supermarketu a dospěl k zjištění, že v Česku jsou produkty dražší a navíc baleny v menších porcích než v Německu.

Bild ve svém článku s titulkem "Protože je pro něj doma příliš draho, nakupuje šéf české vlády u nás" shrnul Fialův nákup tím, že v Česku jsou ceny všeho vyšší a produkty jsou baleny v menších množstvích. Deník zdůraznil, že kvůli výhodnějším cenám se stále více Čechů vydává na nákupy do Německa.

Během své nákupní exkurze si premiér Fiala vybral výrobky od stejných výrobců nebo srovnatelné položky, jako například kečup, rajčata, mléko, kola, vajíčka a nutellu. Nakupoval v bavorském Waldsassenu a také v obchodě v Chebu, který je od německého města vzdálen přibližně deset kilometrů.

V Bavorsku utratil méně než dvacet eur (zhruba 492 korun), zatímco za stejné nebo srovnatelné produkty v Česku zaplatil o více než 60 korun více.

Doporučené články

Premiér Fiala zdůraznil, že rozdíly cen nebyly ve všech případech velké. Například u vajec a chleba byly rozdíly zanedbatelné. Naopak u některých produktů, jako je máslo a nutella, byly rozdíly značné.

U másla uvedl, že v Česku bylo dražší o více než třetinu než v Německu. Podobně byla nutella v Česku téměř dvojnásobně dražší než v Německu, pokud se porovnávala cena s obsahem produktu.

Tímto nákupem Fiala upozornil na výzvu cenové konkurenceschopnosti v České republice a na rozdíly v cenách mezi oběma zeměmi.
 

Související

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Německo

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy