Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i vítězství strany Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Prezidentka Zuzana Čaputová jej v pondělí pověří sestavením vlády. Slovenské občany bude v Národní radě zastupovat sedm subjektů.
"Volební práh překročilo šest politických stran a jedna koalice," uvedl předseda komise Ladislav Orosz podle TASR. Volební účast dosáhla 68 a půl procenta, hlasovalo 3,007 milionu voličů.
Smer-SD získal 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců.
Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).
Komise konstatovala, že propadlo 16 a půl procenta hlasů. Nárok na státní příspěvek má devět kandidujících subjektů, tedy i dva neúspěšné, které však překonaly alespoň tříprocentní hranici. Jde o Republiku (4,75 %) a Aliancii (4,38 %). Demokrati (2,93 %) a Sme rodina (2,21 %) na peníze nedosáhnou.
Vítěz voleb Robert Fico poprvé vystoupil na nedělní odpolední tiskové konferenci, kde oznámil, že Smer-SD bude čekat na další kroky hlavy státu. "Budeme sedět na centrále, budeme čekat na telefonát od prezidentky. Pokud nepřijde pověření k sestavení vlády, nevidíme důvod, abychom vedli jednání," sdělil novinářům.
"V duchu naší ústavní tradice zítra pověřím sestavením vlády vítěze voleb a zároveň jsem připravená informovat lídry stran o svém postupu," napsala poté Čaputová na facebooku. "Největší zodpovědnost za budoucí vývoj samozřejmě nese vítěz voleb, protože vzbudil největší očekávání u veřejnosti a je důležité, aby je naplnil ve prospěch všech občanů Slovenska," zmínila prezidentka.
Čaputová konstatovala, že svobodné a demokratické volby ukázaly reálný obraz společnosti bez ohledu na to, zdali někoho výsledek těší a jiného ne. Ocenila také vysokou volební účast.
Podle očekávání médií je zřejmě nejpravděpodobnější variantou povolební spolupráce koalice Smeru s Hlasem a SNS. Například předseda OĽANO Igor Matovič již avizoval, že se straníky na sto procent odchází do opozice.
Na výsledky předčasných voleb už ráno reagoval český premiér Petr Fiala (ODS). "Se Slovenskem nás pojí nejen hluboké historické vazby, blízkost, ale i přátelské vztahy na všech úrovních. Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí," uvedl na sociální síti.
Ficovi pogratuloval k volebnímu triumfu také maďarský premiér Viktor Orbán. "Hádejte, kdo je zpět! Je vždy dobré spolupracovat s patriotem!" napsal na sociální síti X.
Související
Fico prosazuje posunutí voleb na Slovensku. Se Smerem chce opět zvítězit
Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
volby na Slovensku , Slovensko , Robert Fico , Zuzana Čaputová , Smer SD , Igor Matovič (OLaNO) , Michal Šimečka , Progresivní Slovensko , Hlas-sociální demokracie , Peter Pellegrini
Aktuálně se děje
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
včera
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
včera
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
23. března 2026 21:48
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
23. března 2026 20:43
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák