KOMENTÁŘ | Demografie v hlavní roli, volby ovládlo konzervativní Slovensko. Liberálové žijí ve městech či v zahraničí

Výsledky slovenských parlamentních voleb jasně hovoří o rozdílu mezi společností na Slovensku a lidmi, kteří ze země odešli do zahraničí. Hlavní roli hraje demografie, lze to pozorovat i na ziscích nejsilnější maďarsko-slovenské strany. 

Zatímco u domácích voličů volby jasně ovládl Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica, zahraniční výsledky ukazují něco úplně jiného. Z 58 tisíc hlasujících volilo 61,7 procenta z nich Progresívne Slovensko. Druhá byla Sloboda a solidarita s 10,8 procenty, Smer-SD se umístil třetí se ziskem 6,1 procent. Parlament by si zachoval stejné stranické obsazení jako u voleb ve slovenském „vnitrozemí“.

Také rozložení voličů v samotném Slovensku se výrazně liší. Zatímco Smer ovládl většinu menších měst, Bratislavu a Košice jednoznačně získalo Progresívne Slovensko. Výsledky jsou relevantní vůči demografickému složení těchto velkých měst. Jsou centrem ekonomiky, kultury a vzdělanosti. 

Demografie se jako silná proměnná ukázala i na jihu Slovenska, zejména v okolí Komárna, Dunajské Stredy a Rimavské Soboty. V těchto regionech zvítězila slovensko-maďarská strana Aliancia, kompletním názvem ALIANCIA – Maďari. Národnost. Regióny. Ta se snaží hájit zájmy menšin, je liberálně konzervatistická, multikulturalistická a proevropská. V některých volebních průzkumech ji bylo možné spatřit pod maďarským názvem Szövetség. 

Tyto příklady zde nejsou vyjmenované proto, že do zahraničí a velkých měst jen odcházejí liberálně smýšlející lidé. Ukazují sílu demografického rozložení obyvatelstva. Jak hovořila řada expertů před volbami, slovenská společnost je rozdělená, a velká část z ní je konzervativně orientovaná a pociťuje jistou nostalgii po komunistickém režimu, který na Slovensku neměl tolik negativní dopady, jako jinde. 

Ze Slovenska odcházejí lidé s vyšším vzděláním nebo snažící se takové vzdělání získat. Vesměs nejsou spokojení s politickým vývojem ve vlasti, na což EuroZprávy.cz opakovaně poukazovaly už v minulosti. „Moje obavy jsou samozřejmě spojené s blížícími se zářijovými volbami do Národní rady Slovenské republiky, kde je poměrně velké riziko, že nejen mafiánské struktury, ale i demokracii potlačující síly, se dostanou nazpět k moci. Podle mého názoru to může vést k cestě po vzoru Maďarska,“ popisoval v květnu Matúš Vicen z Bratislavy, který studuje v Olomouci. 

Jejich odchod do zahraničí se následně podepisuje na volebních výsledcích. Zatímco Slováci přítomni ve vlasti volili spíše konzervativní strany, ti ze zahraničí by byli ochotni dát liberálním stranám dokonce ústavní většinu (90 křesel v parlamentu a více). 

Výsledky slovensko-maďarské Aliance tuto hypotézu jen podporují. Slovenští Maďaři jsou zjevně daleko více liberální, žádná jiná maďarská strana nezískala takový poměr hlasů jako liberální Szövetség. Často jde o lidi, kteří odešli z Maďarska ze stejných příčin, z jakých Slováci odcházejí do České republiky. 

Svou roli hrají i dvě největší slovenská města. Často právě mladí lidé tam odcházejí studovat, následně tam kvůli daleko četnějším pracovním příležitostem zůstávají. Samozřejmě, ve velkých městech nežijí jen mladí lidé, ale takovýto vzorec se propisuje přes generace lidí, kteří v Bratislavě a Košicích zůstávají. 

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

komentář volby na Slovensku Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy