Výsledky slovenských parlamentních voleb jasně hovoří o rozdílu mezi společností na Slovensku a lidmi, kteří ze země odešli do zahraničí. Hlavní roli hraje demografie, lze to pozorovat i na ziscích nejsilnější maďarsko-slovenské strany.
Zatímco u domácích voličů volby jasně ovládl Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica, zahraniční výsledky ukazují něco úplně jiného. Z 58 tisíc hlasujících volilo 61,7 procenta z nich Progresívne Slovensko. Druhá byla Sloboda a solidarita s 10,8 procenty, Smer-SD se umístil třetí se ziskem 6,1 procent. Parlament by si zachoval stejné stranické obsazení jako u voleb ve slovenském „vnitrozemí“.
Také rozložení voličů v samotném Slovensku se výrazně liší. Zatímco Smer ovládl většinu menších měst, Bratislavu a Košice jednoznačně získalo Progresívne Slovensko. Výsledky jsou relevantní vůči demografickému složení těchto velkých měst. Jsou centrem ekonomiky, kultury a vzdělanosti.
Demografie se jako silná proměnná ukázala i na jihu Slovenska, zejména v okolí Komárna, Dunajské Stredy a Rimavské Soboty. V těchto regionech zvítězila slovensko-maďarská strana Aliancia, kompletním názvem ALIANCIA – Maďari. Národnost. Regióny. Ta se snaží hájit zájmy menšin, je liberálně konzervatistická, multikulturalistická a proevropská. V některých volebních průzkumech ji bylo možné spatřit pod maďarským názvem Szövetség.
Tyto příklady zde nejsou vyjmenované proto, že do zahraničí a velkých měst jen odcházejí liberálně smýšlející lidé. Ukazují sílu demografického rozložení obyvatelstva. Jak hovořila řada expertů před volbami, slovenská společnost je rozdělená, a velká část z ní je konzervativně orientovaná a pociťuje jistou nostalgii po komunistickém režimu, který na Slovensku neměl tolik negativní dopady, jako jinde.
Ze Slovenska odcházejí lidé s vyšším vzděláním nebo snažící se takové vzdělání získat. Vesměs nejsou spokojení s politickým vývojem ve vlasti, na což EuroZprávy.cz opakovaně poukazovaly už v minulosti. „Moje obavy jsou samozřejmě spojené s blížícími se zářijovými volbami do Národní rady Slovenské republiky, kde je poměrně velké riziko, že nejen mafiánské struktury, ale i demokracii potlačující síly, se dostanou nazpět k moci. Podle mého názoru to může vést k cestě po vzoru Maďarska,“ popisoval v květnu Matúš Vicen z Bratislavy, který studuje v Olomouci.
Jejich odchod do zahraničí se následně podepisuje na volebních výsledcích. Zatímco Slováci přítomni ve vlasti volili spíše konzervativní strany, ti ze zahraničí by byli ochotni dát liberálním stranám dokonce ústavní většinu (90 křesel v parlamentu a více).
Výsledky slovensko-maďarské Aliance tuto hypotézu jen podporují. Slovenští Maďaři jsou zjevně daleko více liberální, žádná jiná maďarská strana nezískala takový poměr hlasů jako liberální Szövetség. Často jde o lidi, kteří odešli z Maďarska ze stejných příčin, z jakých Slováci odcházejí do České republiky.
Svou roli hrají i dvě největší slovenská města. Často právě mladí lidé tam odcházejí studovat, následně tam kvůli daleko četnějším pracovním příležitostem zůstávají. Samozřejmě, ve velkých městech nežijí jen mladí lidé, ale takovýto vzorec se propisuje přes generace lidí, kteří v Bratislavě a Košicích zůstávají.
Související
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Konec zábavných sociálních sítí. TikTok a X bez omezení ovlivňují světovou politiku
komentář , volby na Slovensku , Slovensko
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
před 32 minutami
Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne
před 56 minutami
Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst
před 1 hodinou
Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset
před 1 hodinou
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
před 2 hodinami
Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení
před 3 hodinami
Počasí jako stvořené k zimním radovánkám. O víkendu napadne sníh
včera
Elon Musk překonal historický rekord. Nikdy nebyl nikdo bohatší, než on
včera
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
včera
Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice
včera
Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití
včera
Lidé ji mohou jen závidět. Vědci odhalili tajemství bakterie, která přežije všechno na světě
včera
NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte
včera
Ukrajinská rozvědka zabila stěžejního konstruktéra ruských zbraní
včera
Tusk zamítnul Macronův nápad na nasazení tisíců evropských vojáků na Ukrajině
včera
Biden udělil největší milosti v historii USA
včera
Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím
včera
Cichanouská exkluzivně pro EZ: Pád Asada zasadil ránu Putinovi. V Bělorusku je situace specifická
včera
Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk
včera
Pavel řekl, co se řešilo na předvánočním jednání nejvyšších ústavních činitelů
Na Pražském hradě se ve čtvrtek sešli nejvyšší ústavní činitelé. Šlo o čtvrté setkání prezidenta, předsedy vlády, ministra zahraničí a předsedů obou parlamentních komor od inaugurace Petra Pavla. Politici řešili válku na Ukrajině, probíhající převrat v Sýrii či nástup administrativy Donalda Trumpa.
Zdroj: Jan Hrabě