Žádný kráter, nedotčené zdi nemocnice. Izrael odmítá vinu za smrtící explozi v Gaze

Izraelská armáda odmítá, že by byla zodpovědná za úterní ničivou explozi v Pásmu Gazy, která si podle úřadů ovládaných Hamásem měla vyžádat přes 500 obětí. Vojáci poukazují především na jen nepatrné strukturální poškození nemocnice al-Ahli ve městě Gaza. 

"Nejsou tam žádné krátery. Zdi zůstaly nedotčeny. To ukazuje, že nešlo o leteckou munici, která zasáhla parkoviště u nemocnice," zdůraznil mluvčí IDF Daniel Hagari na středeční tiskové konferenci podle CNN

Analýza leteckých snímků podle izraelské strany potvrzuje, že nemocnice nedostala přímý zásah. "Jediným místem poškození je parkoviště, kde jsou patrné známky hoření," podotkl mluvčí. 

Izraelci provedli také rozbor trajektorie raket, které podle nich byly vypáleny z blízkého okolí. "V 18:59 odpálil Islámský džihád deset raket z nedalekého hřbitova. Bylo to v tu chvíli, kdy se objevily zprávy o explozi nemocnice v Gaza City," zmínil Hagari. Islámský džihád nicméně popírá, že by byl za událost zodpovědný. 

Izraelská armáda zároveň zveřejnila audionahrávku uniklé komunikace, na které se dva operativci Hamásu údajně baví o odpálení rakety ze hřbitova nedaleko nemocnice. "Říkají, že jde o místní šrapnel, nikoliv izraelský," říká jeden z mužů podle zveřejněného překladu. 

Hagari podotkl, že je poměrně běžné, že rakety mířící na Izrael nedoletí, kam mají, a způsobí ztráty na životech. "Napočítali jsme zhruba 450 takových raket, které spadly v Gaze během této války," dodal s tím, že IDF sdílí důkazy s mezinárodními partnery v čele s USA. 

Počet obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy v úterý podle tamního ministerstva zdravotnictví stoupl na 3000. Dalších 12 500 lidí bylo zraněno. Rostoucí počty mrtvých hlásí i Izrael. Eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 199 rukojmích.  

Celkový počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 4400, zraněno je nejméně 15 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.

Související

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy Izraelská armáda Izrael Hamás organizace Islámský džihád palestina

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy