Francouzská pobočka nábytkářské společnosti IKEA musí zaplatit pokutu milion eur (asi 25 milionů korun) za špehování zaměstnanců, rozhodl dnes francouzský soud. Vinným soud shledal i bývalého generálního ředitele pobočky Jeana-Louise Baillota, kterého odsoudil k dvouletému vězení s podmínkou a pokutě ve výši 50.000 eur (1,2 milionu korun). Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.
Baillot i pobočka švédského nábytkářského giganta se provinili "shromažďováním osobních údajů podvodným způsobem", uvedl soud. Prokuratura původně požadovala vyšší tresty, v případě společnosti pokutu dva miliony eur. IKEA byla obviněna ze špehování svých zaměstnanců v průběhu několika let a narušování jejich soukromí mimo jiné získáváním výpisů z bankovních účtů nebo sledováním zaměstnanců za pomocí falešných pracovníků, kteří vedení podávali zprávy.
Obvinění se týkala let 2009 až 2012. Prokuratura však uvádí, že podobnou taktiku pobočka začala používat už na začátku tohoto tisíciletí.
"(Francouzská) pobočka IKEA tyto praktiky silně odsoudila, omluvila se a zavedla akční plán s cílem zabránit tomu, aby se věc opakovala," uvedla společnost v reakci na verdikt soudu. Nyní jej podle prohlášení studuje, aby ověřila, zda není nutné přijmout ještě další opatření.
Kromě firmy a Baillota je při přelíčení, které začalo po dlouholetém vyšetřování letos v březnu, obviněno dalších 14 fyzických osob včetně vedení, policistů či zaměstnanců bezpečnostní agentury, která měla prověřovat minulost a styky zaměstnanců IKEA a uchazečů o práci v obchodech po celé Francii. Podle obvinění firma sledovala i některé zákazníky. Když se kauza v roce 2012 dostala na veřejnost, IKEA obměnila část vedení a změnila vnitřní politiku, píše Reuters.
Související
Nové pravidlo od února. Tuzemská IKEA upozornila zákazníky na změnu
IKEA upozornila Čechy na vážný problém. Závadné světlo můžete mít doma i vy
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák