Srovnejto přináší lidem 10 rad, jak ušetřit při skokovém zvýšení záloh na energie

Téměř miliónu lidí v Česku se týká úpadek, který oznámila skupina Bohemia Energy letos v říjnu. Svoji činnost tak ukončily, z důvodu extrémního navýšení cen na energetické burze, společnosti Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Firmy uvrhly své zákazníky do nejistoty a některé i do velkých finančních problémů. Dodavatelé, kteří od skupiny Bohemia Energy zákazníky převzali, jim totiž právě kvůli vysokým cenám energií vyměřili násobně vyšší zálohy.

„Domácnosti, které byly zvyklé platit zálohy ve výši několika tisíc korun měsíčně, se tak najednou ocitly v situaci, kdy jejich výdaje na energie dosahují částek v řádu deset tisíc korun a více,“ vysvětluje Aleš Fojtík, expert na energie společnosti Srovnejto.cz. „Lidé jsou rozhořčeni, že jejich původní dodavatel nedodrží slib ohledně dodávky levné elektřiny a v podzimních měsících musejí rychle řešit nového dodavatele, a navíc hledat rezervy, ze kterých pokrýt extrémní částky na zálohách,“ dodává.

Výrazné zdražení energií a zvýšení záloh se však brzy dotkne řady dalších zákazníků. Od začátku roku již navýšení cen všichni velcí dodavatelé ohlásili nebo se to u nich očekává.

Přestože se teď spousta lidí bude snažit na spotřebě energií šetřit, výsledek se projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude potřeba platit výrazně vyšší zálohy, které si však mnoho domácností momentálně nemůže jednoduše dovolit. Srovnejto.cz, jako největší český srovnávač a poradce pro rodinné výdaje, proto ve spolupráci s odborníky z oboru sestavil desatero rad, které pomůže všem zákazníkům se s touto situací co nejlépe vyrovnat.

„Je to pro mnoho lidí nová situace a hodně jich netuší, jak si s ní poradit. Věřím, že naše desatero by pro ně mohlo být návodem, jak se v situaci rychle zorientovat a zvolit správné kroky, které jim ušetří nejen nervy a čas, ale i peníze v řádu tisíců korun,“ říká Aleš Fojtík.

Související

Plyn, ilustrační fotografie. Komentář

Kolik budeme platit za plyn? Ptejme se spíš sami sebe, zda jsme schopni s energiemi šetřit

Když ne válka, tak stávky za vyšší mzdy. Tak by mohl vypadat titulek textu o tom, jaká bude v nejbližší době cena plynu, který slouží nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění. A že nejde o nic veselého, naznačují poslední zprávy společnosti Chevron Australia, která tvrdí, že neočekává, že by se v nynějším sporu o mzdy a pracovní podmínky dohodla s odbory. Zastavit stávky v pobočkách firmy na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon a Wheatstone se tak nepodařilo. Může tohle výrazně zvýšit cenu energetické komodity? 
Energetika, ilustrační fotografie.

Průměrná domácnost dává za energie o 62 procent víc než předloni, uvedlo MPSV

Průměrná česká domácnost čelila mezi červnem 2021 a 2023 nárůstu cen energií ve výši 61,5 procenta. Nejvíce zasaženou skupinou byli penzisté a také neúplné či nízkopříjmové rodiny. Nejvyšší absolutní ztrátě disponibilního příjmu čelili vlastníci domů. Při zohlednění čistého příjmu různých socio-ekonomických skupin průměrná domácnost ztratila 5,6 % svého čistého příjmu. 

Více souvisejících

energie srovnejto.cz Bohemia Energy Energetika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 22 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 30 minutami

před 42 minutami

před 51 minutami

před 55 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus

Milí moji, je tu další nedělní vydání Událostí Petra Nutila, čili výběru toho nejabsurdnějšího, čím nás uplynulý týden obdařil. Tak pojďme na to. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy