Vyvracíme dezinformace: Očkování nepředstavuje větší riziko než nákaza koronavirem

Příslušné evropské úřady v posledních týdnech připustily, že po aplikaci dvou registrovaných vakcín se mohou velmi vzácně vyskytnout krevní sraženiny. Přínos očkovacích látek ale podle nich převažuje nad možnými riziky. Potvrzují to i statistiky zveřejněné slovenskými úřady. V případě nákazy koronavirem je člověk vystaven mnohem většímu riziku.

Eurozpravy.cz

Ohledně očkování proti koronaviru se internetem šíří řada znepokojivých dezinformací, s nimiž velice účinně bojují úřady u našich východních sousedů. Slovenské Ministerstvo zdravotnictva minulý týden prostřednictvím facebookového příspěvku naléhalo na občany, aby očkování neodkládali. Riziko úmrtí v případě nákazy je totiž výrazně vyšší než pravděpodobnost výskytu některých nežádoucích účinků.

S odkazem na časopis Science ministerstvo uvádí, že pravděpodobnost vzniku krevních sraženin po aplikaci očkovací látky od AstraZeneky je 0,00065 %. Anafylaktická reakce se pak podle Evropské agentury pro léčiva (EMA) může po očkování vyskytnout v 0,001 %. Šance, že do člověka při bouřce uhodí blesk a přivodí mu smrt, byla vyčíslena na 0,00072 %.

Riziko hospitalizace, respektive úmrtí, při onemocnění covidem-19 je podle dat slovenského ministerstva zdravotnictví mnohem vyšší. Hospitalizace hrozí v 7,2 %, smrt pak v 1,6 % případů. 

Naopak šance, že lidi ochrání před těžkým průběhem koronavirové infekce některá z registrovaných vakcín, se dle resortu blíží 100 %. 

Slovenské úřady tak reagovaly na závěry EMA ve věci vakcíny od firmy AstraZeneca, po jejíž aplikaci se mohou vyskytnout velmi vzácné případy krevních sraženin. To samé platí i pro látku od společnosti Johnson & Johnson. Agentura v obou případech shledala, že přínos vakcíny převyšuje možná rizika. 

Témata: EZ

Opravdu třetina očkovaných zemřela na indickou mutaci? Pohled na jasná…

16.06.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Zahraniční a některá česká média přinesla v uplynulých dnech zprávu o indické mutaci…

Konspirační teorie QAnon se nevyplnila. Její příznivci mohou být agresivní…

15.06.2021 07:42 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval zákonodárce, že stoupenci konspiračních…

Rusko a Irán jako dva hlavní zdroje koordinované dezinformační činnosti na…

30.05.2021 13:20 Facebook vydal <a href="https://about.fb.com/wp-content/uploads/2021/05/IO-Threat-Report-May-20…

Kauza Vrbětice jako nové téma dezinformátorů

26.05.2021 19:22 Nejčastějším tématem dezinformací byla v posledním roce bezkonkurenčně pandemie covid-19. Ať už šlo…

Soud Dereka Chauvina a dezinformace s ním spojené

15.05.2021 13:10 Aktualizováno Policejní násilí směrem k menšinám je ve Spojených státech velmi kontroverzním tématem, ale…

Související:

Právě se děje