Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.
Ministryně potvrdila zprávu novin El País o takové dodávce. O možném poskytnutí odpalovacích, radarových a kontrolních jednotek mobilního protivzdušného systému Patriot se Roblesová nezmínila.
Rusko zintenzivnilo své letecké útoky na Ukrajinu, což přimělo vlády EU, aby poskytly Kyjevu více ochranných systémů, zejména ty země jako Řecko a Španělsko, které takové zbraně vlastní.
Řecko ve čtvrtek prohlásilo, že nebude schopno poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.
V pátek El País s odkazem na neidentifikované vládní zdroje uvedl, že Španělsko vyloučilo dodání protiletadlových odpalovacích zařízení Patriot, ale ukrajinské armádě dodá rakety pro tento systém.
„Přesun malého počtu raket nastal poté, co ministerstvo obrany odmítlo předat Ukrajině baterii, kterou rozmístilo od roku 2013 na turecko-syrské hranici,“ uvedl deník.
Podle zprávy El País má tedy jít pouze o „menší počet“ raket v hodnotě více než milionu eur za kus. Španělsko má tři systémy Patriot, z nichž jeden je od roku 2015 v Turecku v rámci obrany NATO proti možným raketovým útokům ze Sýrie. Deník také potvrdil, že Španělsko má tři baterie protiletadlových systémů, které získalo z Německa v letech 2004 a 2014.
"Bude to velmi omezený počet, protože španělská válečná rezerva je asi 50 jednotek a interceptory jsou velmi drahé."
Roblesová v prohlášení poukázala na další podporu Madridu pro Ukrajinu. Španělsko jí zaslalo další tanky Leopard, léky, potřeby první pomoci a dělostřeleckou munici velkého kalibru. Připravuje také dodávky další munice, střelných zbraní, vozidel pro logistiku a pěchotu, protitankových zbraní, houfnic, radarových systémů a dálkově ovládaných zbraňových stanic na obranu proti dronům.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský nedávno vyzval NATO, aby poskytlo Ukrajině minimálně sedm systémů protivzdušné obrany typu Patriot, kvůli hrozbě ruských útoků. Řecko nemůže nabídnout takové systémy, ale Německo slíbilo jeden Patriot a vyzvalo ostatní spojence NATO k dodání dalších šesti.
Řecký premiér Mitsotakis vysvětlil, že tato rozhodnutí jsou citlivá, zejména kvůli vztahu s Tureckem. EU zvažuje poskytnutí více protivzdušné obrany Ukrajině, ale konkrétní závazky ohledně Patriotů zatím neučinila.
Spojené státy se chystají hostit virtuální mezinárodní dárcovské fórum pro Ukrajinu po tom, co Kongres schválil balíček pomoci ve výši 61 miliard dolarů.
Související
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
válka na Ukrajině , Španělsko , rakety Patriot
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 44 minutami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 1 hodinou
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 2 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 2 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 3 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 4 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 5 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 5 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 6 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 7 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.
Zdroj: Jan Hrabě