Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

V rozhovoru pro televizi Skai premiér Mitsotakis sdělil, že Atény již dodaly Kyjevu různé typy zbraní, ale nemohou mu poskytnout systémy, které mají zásadní význam pro obranu země.

Tento postoj vyjádřil poté, co se objevily zprávy o tlaku, který lídři některých zemí EU a Severoatlantické aliance vyvíjeli na Řecko a Španělsko, aby poskytly Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Premiér potvrdil, že obdržel takové žádosti a že Řecko je připraveno dodat Ukrajině další nadbytečnou techniku. "Pokud budeme mít takový materiál k dispozici, tak učiníme," zdůraznil.

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroje britského deníku tvrdí, že lídři členských zemí EU během loňského summitu v Bruselu naléhali na španělského a řeckého premiéra, Pedra Sáncheze a Kyriakose Mitsotakise, aby svou protivzdušnou obranu dali Kyjevu.

Ukrajina, která více než dva roky čelí ruské invazi, dlouhodobě hlásí nedostatek vojenského personálu i zbraní. Mezi její kritické požadavky patří dělostřelecká munice, střely pro systémy protivzdušné obrany a rakety dlouhého doletu.

Španělské a řecké ozbrojené síly společně disponují více než desítkou protiraketových systémů Patriot i jinými včetně systémů S-300, píše deník FT.

Předpokládá se, že Ukrajina má pouze dva systémy Patriot. Jeden z nich používá k obraně Kyjeva, zatímco druhý nasadili blíže k frontové linii, v důsledku čehož jsou velké části země vystaveny riziku.

Ruské síly cílenými útoky střelami poškodily a vyřadily z provozu několik ukrajinských elektráren, což způsobilo výpadky elektřiny v některých částech Ukrajiny včetně druhého největšího města Charkov, ve kterém žije přibližně 1,3 milionu lidí.

Německo poskytne Ukrajině třetí systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo v sobotu německé ministerstvo obrany. Jedná se o systém Patriot z arzenálu německých ozbrojených sil (Bundeswehru), který má být zaslán do Kyjeva okamžitě. 

Dosud Německo dodalo Ukrajině dva Patrioty, které se osvědčily v boji proti ruské agresi. Třetí systém byl rozhodnuto dodat na základě žádosti Kyjeva a v koordinaci se spojenci.

"Ruský teror proti ukrajinským městům a infrastruktuře této země způsobuje nesmírné utrpení. Ohrožuje zásobování lidí energií a ničí operační připravenost ukrajinských ozbrojených sil," uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již reagoval na oznámení dodání dalšího Patriotu a poděkoval německému kanceláři Olafu Scholzovi na sociálních sítích.

"Jsem kanceláři vděčný za rozhodnutí dodat Ukrajině další systém Patriot a rakety k již používaným systémům protivzdušné obrany... Je to skutečný projev podpory pro Ukrajinu v pro nás kritickém čase," uvedl Zelenskyj na platformě Telegram.

Dvojice také v sobotu spolu telefonovala, přičemž Scholz potvrdil "neochvějnou solidaritu s Ukrajinou" a vyjádřil se k rozsáhlým ruským útokům, zejména na civilní energetickou infrastrukturu. Shodli se také na nutnosti, aby spojenci Kyjeva nadále posilovali jeho protivzdušnou obranu. 

Související

Více souvisejících

Řecko Ukrajina rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy