Praha - Já jsem tady doma, křičel muž, který pobíhal po nádvoří Pražského hradu. Na sobě měl jen červené trenýrky a gumovou masku Miloše Zemana. Šlo prý o recesistickou reakci na zvýšená bezpečnostní opatření.
Turistům, kteří v úterý čekali u Pražského hradu, se naskytl neobvyklý pohled. Po areálu běhal polonahý "prezident" v červených trenkách. O ranní jogging ale nešlo, muž je recesista a masku Miloše Zemana měl z gumy.
"Tohle je můj Hrad! Já jsem tady doma!" vykřikoval běžec, zatímco ho jeho přátelé natáčeli a vše živě vysílali přes Facebook. Udivení turisté pak sledovali, jak se falešný prezident fotí s hradní stráží a majestátně mává davům.
Nejdříve mělo jít jen o pobavení a odkaz na uměleckou skupinu Ztohoven, která na podzim místo prezidentské standarty vyvěsila obří rudé trenýrky. Zvýšená bezpečnostní opatření ale pokerové hráče, kteří se vsadili, vyprovokovala k politickému podtextu.
"Když jsme se zamýšleli nad některými prohlášeními pana prezidenta z poslední doby a následně začalo obléhání Hradu zevnitř, rozhodli jsme se běh spojit s menším aktivismem a měli jsme jasno, že se poběží v masce za skandování konkrétních hesel," popsali na Facebooku hráči.
"Parafráze 'Já jsem tady doma!' totiž perfektně vystihuje to, co se teď na Hradě děje. Žijeme v šesté nejbezpečnější zemi na světě," dodali autoři populárního blogu Deníček poker rega vystupující pod přezdívkami Honza Lenoch a Miloš Zeman.
Příprava akce jim prý nezabrala moc času, museli jen nakoupit potřebné rekvizity a dopředu si skupina čtyř přátel areál několikrát prošla. Scénář pak vznikal až na místě, jasná byla jen hesla a datum konání.
"Nemáme pocit, že bychom nějak zvlášť pobuřovali návštěvníky Pražského hradu, ostatně náš běžec nebyl o nic hůře oděn, než jak bývá obvykle pan prezident ve svém volném čase a turisté to brali jako zajímavé zpestření," komentovali některá nařčení autoři na Facebooku.
"Na místě jsme nezachytili jedinou stížnost, dokonce ani od personálu Hradu. Ohlasy, které jsme následně na video obdrželi, jsou v drtivé většině pozitivní. Jediná stinná stránka akce byla ta, že nám už na začátku při vstupu ochranka zabavila lahev Becherovky. Tak třeba příště," uzavřeli své prohlášení.
K incidentu se vyjádřil i mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. "Pražská kavárna uspořádala na Hradě pro potěchu oka některých novinářů malou spartakiádu. Poupata vzor 2016. Mnozí nadšení žurnalisté teď prý budou docházet do svých redakcí ve stejném úboru," uvedl na Twitteru.
Související
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
před 1 hodinou
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
před 2 hodinami
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
před 2 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
před 3 hodinami
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
před 3 hodinami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 4 hodinami
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 5 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 5 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 6 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 7 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 8 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 9 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
Americký prezident Donald Trump údajně pověřil své poradce, aby mu domluvili schůzku se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Informoval o tom americký deník Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje.
Zdroj: Lucie Podzimková