Americká viceprezidentka Harrisová obvinila Čínu z nátlaku a zastrašování

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes obvinila Čínu, že používá nátlak a zastrašování, aby prosadila své nároky na oblast Jihočínského moře. Jedná se o zatím nejostřejší výroky Harrisové na adresu Pekingu během její týdenní cesty do jihovýchodní Asie. Viceprezidentka dnes končí návštěvu Singapuru a přesouvá se do Vietnamu.

Kamala Harrisová během inaugurace.

Cílem asijské cesty Harrisové je rozptýlit obavy amerických spojenců související s odchodem USA z Afghánistánu a posílit vztahy s americkými partnery v regionu, kde stále větší hospodářský a politický vliv uplatňuje Čína.

Americká představitelka dnes kritizovala nároky Pekingu na "většinu Jihočínského moře". "Tyto neoprávněné nároky byly zamítnuty v roce 2016 rozhodnutím soudu. Akce Pekingu ale nadále porušují pravidla a ohrožují svrchovanost jiných zemí," uvedla Harrisová. Zdůraznila přitom, že USA "budou podporovat své spojence, pokud ti budou čelit hrozbám".

Čína v reakci na výroky Harrisové obvinila Američany, že sami uplatňují mocenské praktiky. "Spojené státy mohou očerňovat, utlačovat a zastrašovat jiné země, aniž by za to zaplatily," prohlásil podle agentury AFP mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin v narážce na americkou invazi do Afghánistánu.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u útesů v tomto moři buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Části Jihočínského moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu, si kromě Číny nárokují i Filipíny, Brunej, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

V roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínském moři odmítl. Peking verdikt neuznal. Americké námořnictvo pravidelně čínskou nadvládu nad oblastí zpochybňuje tím, že tudy jeho lodě proplouvají, aby demonstrovaly svobodu plavby.

Podobně jako v pondělí se i dnes Harrisová dotkla tématu Afghánistánu, který po stažení většiny amerických vojáků ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Harrisová rozhodnutí Spojených států opustit Afghánistán hájila a označila ho za "odvážné a správné".

ROZHOVOR: Fiala ve stylu americké show varoval před populisty. Babiš…

21.09.2021 22:04 Aktualizováno Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala se vymezuje proti kritice odborníků na politický…

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

21.09.2021 16:30 Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Související:

Právě se děje

reklama