ANO i SPD kritizují Pavla kvůli valorizaci. Hodil seniory přes palubu, řekl Okamura

Prezident Petr Pavel mohl ukázat, že se dokáže povznést nad politický spor v ekonomicko-sociální rovině a upřednostnit ústavně-právní pohled. Zároveň mohl přispět ke sjednocení společnosti, čehož nevyužil, napsal ČTK první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček k prezidentově rozhodnutí podepsat spornou vládní novelu o snížení valorizace penzí. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura řekl České televizi, že prezident hodil přes palubu přes tři miliony příjemců důchodů.

"Z rozhodnutí pana prezidenta jsem zklamaný, ale nejsem překvapený. Měl neopakovatelnou příležitost ukázat, že prezident je opravdu pojistkou," uvedl Havlíček. "Jsem přesvědčen, že politik by eliminovat případná rizika, a to se nestalo," poznamenal.

Poslanci opozičního hnutí ANO podají ústavní stížnost na snížení valorizace penzí, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání. Podnět už připravují, řekla dnes předsedkyně klubu Alena Schillerová.

"Jsme přesvědčeni, že se jedná o nepřípustnou retroaktivitu a byl narušen princip legitimního očekávání. Vláda narušila základní principy právního státu a mrzí mě, že to teď svým podpisem stvrdil i pan prezident. Ústavní stížnost chceme připravit skutečně precizně, aby měla co největší šanci na úspěch," dodal Havlíček.

"Pan prezident Pavel promarnil první velkou příležitost, jak spojit společnost. Je to škoda. A hlavně velké zklamání. Ale nevzdáváme to, za důchodce budeme bojovat dál," napsal na twitteru předseda ANO Andrej Babiš.

"Pro SPD je to naprosto nepřijatelný postoj," řekl Okamura ČT k rozhodnutí podepsat novelu. "Lidé jsou ve velkých ekonomických problémech. Potvrdilo se, že prezident Pavel není prezident všech občanů ČR, ale je exponentem pětikoalice," uvedl. Pavel tak podle něj upřednostnil své "kamarády", kteří ho podpořili ve volbách.

SPD osloví hnutí ANO, chtělo by se připojit k podání k Ústavnímu soudu, ve kterém chce ANO usilovat o zrušení novely. Pokud se pod návrh podepíšou i poslanci SPD, bude mít větší legitimitu, vysvětlil Okamura.

Průměrná starobní penze by se měla podle novely kvůli inflaci zvýšit o 760 korun. Podle dosavadních pravidel by rostla o 1770 korun.

Související

Tomio Okamura Původní zpráva

Okamura šíří strach v tématech spojených s Ukrajinou už od roku 2014

Předseda parlamentní strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura na facebookovém účtu své strany opakovaně šíří strach. Poslední dobou se věnuje především důchodové reformě a drahotě, nicméně v jednom z příspěvků se objevují vyloženě slova o tom, že se předseda vlády Petr Fiala spolu se svým kabinetem chystá na útočnou válku NATO proti Rusku. Navíc, Okamura se podílí na podpoře ruských činů dlouhodobě, jeho protiukrajinské výpady se datují až do roku 2014. 
SPD

Fialova vláda omezuje vliv autoritářů. Po krku jí jde SPD nebo rapper Kaleta, nejde jen o šíření nenávisti

Vliv autoritářských režimů lze šířit mnoha způsoby a mnohdy si to zodpovědné osoby ani neuvědomí. Česká republika je právním státem, který má stavět na silných státních institucích – důkazem je už její členství v Evropské unii. Ta takové instituce vyžaduje a ČR se podařilo jich dosáhnout. Nejvíce je ochabují politici SPD a ANO, bez viny pak nejsou ani některé veřejně známé osobnosti. Na pomyslné popularitě získaly dezinformace hlavně během pandemie covidu-19.

Více souvisejících

Tomio Okamura Karel Havlíček Hnutí ANO Svoboda a přímá demokracie (SPD) Petr Pavel důchody

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

včera

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno včera

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

včera

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy