Praha - První náklad munice, kterou Česko daruje iráckým Kurdům, odletí příští týden. Dopravu zajistí kanadská armáda svými velkokapacitními stroji C-17 Globemaster. Česká armáda materiál sveze na letiště v Pardubicích, Kanaďané ho do Iráku přepraví 18. září a pak dalšími třemi lety v následujících dnech, uvedlo dnes Ministerstvo obrany v tiskové zprávě.
V první fázi odletí náboje do kulometů, kterou pešmergové potřebují nejvíce. V další fázi přepraví letouny munici do pušek, protipancéřových zbraní a ruční granáty. Celkem 500 tun materiálu v hodnotě 41 milionů korun.
Materiální pomoc Kurdské regionální vládě schválil český kabinet 27. srpna. Česko se tak řadí po bok dalších spojenců, kteří se rozhodli poskytnout pomoc v boji proti islamistům z hnutí ISIL.
Dar nijak neovlivní bojeschopnost Armády ČR. Jde o výzbroj ze starších zásob, u které se v souvislosti s přezbrojením na moderní výzbroj podle standardů NATO nepředpokládalo její další využití.
První lety by se měly podle plánu uskutečnit 18., 20., 22. a 24. září, následovat by mohly čtyři další, řekl ministr obrany Martin Stropnický.
Podle něj schválená pomoc otevírá dveře českému obrannému průmyslu, který je připraven dodávat Kurdům další vojenský materiál. V Iráku již podle něj jedná několik českých firem. Dodávat by mohly ruční zbraně, munici, ale i těžkou techniku. O zakázky pro kurdské pešmergy (milicionáře) se uchází třeba Česká zbrojovka a LOM, který by mohl dodat vrtulníky a zajistit jejich servis, dodal ministr.
Související
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
Martin Stropnický , Kurdové , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
před 3 hodinami
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
před 4 hodinami
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
před 6 hodinami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 7 hodinami
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 8 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 8 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 9 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 10 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 11 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 12 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 13 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 13 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 14 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 14 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 15 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 16 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák