V Česku začali trénovat první iráčtí piloti

Praha - První iráčtí piloti zahájili výcvik na vrtulnících. Trenink má na starosit státní podnik LOM Praha. Zástupci ministerstva obrany původně novinářům řekli, že se školí 31 pilotů, kteří budou létat na českých bitevnících L-159. Bagdád prostřednictvím společnosti Aero Vodochody kupuje 15 těchto strojů.

Společnost Aero Vodochody informaci o 31 pilotech L-159 odmítlo. Prezident Aera Ladislav Šimek řekl, že rozhodně nejde o piloty L-159.

Šimek na otázku, jak se budou budoucí iráčtí piloti bitevníků školit, poznamenal, že "výcvik pilotů L-159 je součástí kontraktu (mezi Aerem a Irákem) na dodání L-159, který nabyl účinnosti 29. června letošního roku". Smlouva byla podepsána již loni v dubnu, její účinnost ale podle Šimka byla postupná.

Kromě pilotů se chystá také výcvik pozemního personálu, který by se o bitevníky v Iráku staral. Na jejich vycvičení budou spolupracovat armáda i Aero Vodochody. "Vidíme výhodu v tom, že touto pomocí, tímto výcvikem, s Irákem můžeme dosáhnout spolupráce," podotkl zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský.

O prodeji nepotřebných letounů L-159 do Iráku se jedná již několik let. Konkrétní obrysy dohoda začala nabírat před rokem, vláda prodej schválila letos v březnu. Za 15 strojů mělo Česko dostat 750 milionů korun, později se s Aerem Vodochody dohodlo na navýšení na 780 milionů kvůli kurzovým pohybům.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes novinářům řekl, že ministerstvo již má od Aera na účtu 620 milionů korun. Tato částka podle něj bude stačit na to, aby si armáda u Aera nechala přestavět tři stroje ze svých zakonzerovaných zásob na dvoumístné verze. Ze sumy by ještě mělo asi 100 milionů zůstat ministerstvu.

Obchod je podle ministra nyní již na Aeru Vodochody a Iráku. "My jsme v podstatě takříkajíc ze hry. Nadále je ta záležitost v rovině Aero versus Irák," řekl. Blízkovýchodní země, která bitevníky chce nasadit do boje proti takzvanému Islámskému státu, již prý složila peníze jako zástavu. Ministerstvo proto věří v úspěšné dokončení obchodu.

Související

Armáda

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení životnosti nahradit drony

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. ČTK to řekl vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jiří Táborský. Pokud si Česká republika ze Spojených států zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35, sníží se podle něj počet strojů L-159 o jednu letku.

Více souvisejících

L159 Alca Armáda České Republiky Irák

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy