Praha - Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang požádal o odchod ze služby. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Kdy Lang odejde, neupřesnil. O odchodu šéfa BIS se mluví už několik měsíců.
Chovanec zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Jedním z kandidátů, kteří by mohli Navrátila nahradit, je podle dnešní Mladé fronty Dnes právě Lang. "V každém případě tady existuje dopis pana ředitele Langa o tom, že chce opustit službu, to je oficiální informace. Ale o NBÚ nevím nic," řekl Chovanec.
Lang požádal o odvolání v dopise adresovaném Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Premiér o tom následně informoval místopředsedy vlády. "Žádný konkrétní termín stanoven není, ředitel Lang bude svoji funkci vykonávat do doby, než vláda rozhodne v souladu se zákonem o jmenování jeho nástupce v čele BIS," uvedl ministerský předseda.
Mluvčí BIS Jan Šubrt nechtěl informace komentovat. "Ředitel BIS je osoba, kterou jmenuje a odvolává vláda a mluvčímu nepřísluší se k tomu vyjadřovat. Veškeré dotazy je třeba adresovat vládě," řekl k možnému Langovu odchodu Šubrt.
Podle týdeníku Respekt je překvapivé to, že informaci zveřejnil ministr vnitra. BIS totiž formálně spadá pod vládu, jejímž předsedou je premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O jeho odchodu se mluvilo už loni na podzim, v říjnu pak byl povýšen z brigádního generála do hodnosti generálmajora.
Za Langova vedení se BIS nevyhnula několika skandálům. Na jaře 2012 čelila BIS kritice kvůli možnému úniku odposlechů hovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Odposlechy podle Mladé fronty Dnes (MfD) pořídila BIS v roce 2007, o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.
BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.
Související
BIS zasáhla proti ruské stínové flotile. Rogač je nově na sankčním seznamu
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
před 4 hodinami
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
před 5 hodinami
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
před 6 hodinami
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
před 7 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 7 hodinami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 8 hodinami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 9 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 10 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 11 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 11 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 12 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 13 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 14 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 14 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 16 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.
Zdroj: Jan Hrabě