Praha - Čeští vězni budou moci levněji a častěji telefonovat svým blízkým. Nový operátor, který vzešel ze soutěže, výrazně sníží stávající cenu volání. Telefonní automaty navíc budou od příštího roku volně přístupné v jednotlivých oddílech věznic. Změny dnes představil ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal, který si od nich slibuje snížení počtu nelegálně držených mobilních telefonů ve věznicích.
"Současný způsob telefonování je velice neefektivní pro Vězeňskou službu i pro vězně. Zejména pro vězněné osoby přináší poměrně značné finanční náklady," řekl Dohnal.
Vězni nyní telefonují na základě svých žádostí v průměru jednou až dvakrát týdně z automatu umístěného ve vyhrazené místnosti, kam je musí dozorce odvést, po celou dobu tam být s nimi a poté je zase doprovodit zpět. Za jeden interval platí odsouzení 15 korun, přičemž u hovorů do mobilních sítí trvá interval minutu a u pevných linek tři minuty.
Minuta volání z věznice bude nově stát dvě koruny a cena bude účtována po vteřinách, takže odsouzení zaplatí jen za dobu, kterou skutečně provolají, nikoliv za každý započatý interval. Budou platit prostřednictvím karty, kterou si koupí a nabijí přímo ve věznici. Pokud jim na ní po propuštění zůstane kredit, operátor jim ho proplatí. Na každé kartě si vězeň předvolí maximálně pět čísel na své blízké, nebude tedy smět telefonovat kamkoliv. Výběr kontaktů bude kontrolovat Vězeňská služba.
"Problém předraženého telefonování byl křiklavý, byl jsem na něj upozorňován ze strany vězňů, všímala si ho ombudsmanka i mezinárodní nevládní organizace," uvedl k tomu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Vězni budou nyní moci zavolat dětem nebo rodičům každý den v době osobního volna. Kvůli bezpečnosti budou všechny hovory vyjma telefonátů advokátům i nadále monitorovány, nově to ale udělá automat. Stát podle Vězeňské služby neponese v souvislosti se změnami žádné náklady, a to ani na pořízení nových přístrojů.
Dohnal věří tomu, že změněná pravidla přispějí jednak k tomu, že vězni si udrží kontakt s rodinou a možnost mít se po výkonu trestu kam vrátit, jednak ke snížení počtu nelegálně držených mobilů. "Vysoká cena za telefonování je totiž jedním z hlavních motivů pro to, že odsouzení mají potřebu si nezákonným způsobem obstarávat mobilní telefony, které jsou ve věznicích zakázány," vysvětlil.
Vězeňská služba loni za mřížemi odhalila přes 300 mobilů. Lidé se je snaží do věznic propašovat například v tělních otvorech nebo v plenkách dětí, které přijedou na návštěvu. Vězni pak telefony ukrývají třeba v knihách, podrážkách od bot, mycích houbách, násadách od smetáků nebo v plechovkách.
Představené změny ohledně volného přístupu k telefonům se týkají pouze odsouzených, nikoliv vazebně stíhaných obviněných. U nich bude i nadále platit, že telefonování jim musí schválit policie. Část z nich je totiž za mřížemi proto, aby nemohla ovlivňovat svědky.
Související
Místo, kde drží Madura, má k luxusu daleko. Na soudní líčení čekají najatí profesionálové
Další případ násilí ve vězení. Policie vznesla obvinění z pokusu o vraždu
Věznice , vězeňská služba , Petr Dohnal (šéf Vězeňské služby)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 1 hodinou
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 1 hodinou
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 2 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 3 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 3 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 4 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 5 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 6 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 6 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 7 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 7 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 8 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
Po roce si zopakovaly souboj o bronz se Švédskem a po roce z toho bronz opravdu byl. České hokejistky do 18 let se krátce po vstupu do nového roku 2026 postaraly o další medaili ze světového šampionátu pro český hokej. Připomeňme, že úplně v úvodu nového roku si pro stříbro ve své věkové kategorii stihli dojít na mistrovství světa hokejisté do 20 let. Nyní tedy na ně navázala děvčata do 18 let poté, co Švédky dokázaly porazit 4:3.
Zdroj: David Holub