Praha - Vedení policie dnes zveřejnilo statisticku ohledně kriminalita za loňský rok. Meziročně klesla o 12 procent na 217.927 trestných činů a objasněno bylo 116.081 zločinů, což představuje 53,3 procenta případů.
Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda loni klesla kriminalita ve všech krajích včetně Prahy.
Při trestné činnosti loni vznikly škody za 24,7 miliardy korun. Policisté naopak zajistili pachatelům trestné činnosti majetek za 9,9 miliardy korun, což bylo podle ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka dosud nejvíce.
Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo téměř 118.000. Jejich počet meziročně klesl o více než 21.000, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo přes 28.000 a násilných činů 14.233. I v těchto kategoriích šlo proti roku 2015 o pokles.
Podle Vilda policisté nejčastěji vyřeší násilné trestné činy, u kterých se objasněnost pohybuje kolem 82 procent. U krádeží a vloupání se podařilo naopak objasnit pouze 28 procent.
Loni se v Česku stalo 136 vražd, což byl proti roku 2015 pokles o 19 vražd. "Objasnit se podařilo 127 případů vražd. Za posledních pět let je objasněnost asi 97 procent," uvedl ředitel Úřadu kriminální služby a vyšetřování Michal Foit. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 1991, kdy se jich stalo 107. Nejméně vražd se pak stalo v roce 1988, kdy jich bylo o sedm méně.
Podle Vilda jsou prioritou policie pro letošní rok oblasti terorismu a extremismu, kybernetické kriminality, daní, korupce, praní špinavých peněz nebo drogy.
Kriminalita v Česku naposledy vzrostla o sedm procent na více než 325.000 trestných činů v roce 2013, kdy se na tom svými důsledky podílela i amnestie Václava Klause.
Související
Česko přijalo nový akční plán. Má osm cílů, plnit se bude do roku 2028
Kriminalita v Česku loni oproti předchozímu roku klesla
kriminalita , Policie ČR , Milan Chovanec
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
před 3 hodinami
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
před 4 hodinami
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
před 5 hodinami
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
před 6 hodinami
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
před 7 hodinami
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
před 8 hodinami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 10 hodinami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 11 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 12 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
Cena ropy na světových trzích prudce stoupá a blíží se k hranici sta dolarů za barel. Důvodem je výrazné vyostření konfliktu na Blízkém východě, který se z Hormuzského průlivu nově přelévá do strategických vod Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák